Suudi Arabistan'dan Sudan'ın istikrarını destekleme vurgusu

Suudi Arabistan'dan Sudan'ın istikrarını destekleme vurgusu

Pazartesi, 7 Ekim, 2019 - 07:45
Riyad/Fethurrahman Yusuf
Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Riyad’da Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah Burhan ve Sudan Başbakanı Dr. Abdullah Hamduk’u kabul etti.

Bu, Sudanlı yetkililerin Ağustos ayında geçici hükümetin kurulmasından bu yana ilk ortak yurt dışı ziyareti oldu.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’nın aktardığına göre Kral Selman, Sudan Başbakanı ve Egemenlik Konseyi Başkanı ile gerçekleştirdiği resmi görüşmede, Sudan'a kalıcı istikrar ve refah temennilerinde bulundu.

Egemenlik Konseyi Başkanı Burhan ise Suudi Arabistan’ın Sudan’ın istikrar ve güvenliğine önem vererek yanında durması nedeniyle gurur duyduklarını dile getirdi.

Söz konusu görüşmede, iki kardeş ülke ve halk arasındaki güçlü ilişkiler gözden geçirilerek, çeşitli alanlardaki işbirliğini geliştirme yolları ele alındı.

Görüşmelere, Suudi Arabistan tarafından Riyad Valisi  Prens Faysal bin Bender bin Abdulaziz, Dışişleri Bakanı İbrahim el-Assaf, İçişleri Bakanı Prens Abdulaziz bin Suud bin Nayef bin Abdulaziz, Sudan tarafından ise Dışişleri Bakanı Esma Muhammed Abdullah ve Maliye Bakanı İbrahim el-Bedevi gibi üst düzey isimler katıldı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı resmi Twitter hesabı üzerinden yapılan açıklamada, Suudi Arabistan’ın Sudan'ın adını ‘terörü destekleyen ülkeler’ listesinden çıkarmak için elinden geleni yaptığını belirtildi.

Açıklamada, ayrıca Suudi Arabistan'ın mevcut projelerin geliştirilmesinin yanı sıra Sudan’a yönelik bir takım yatırım projesinin üzerinde çalışıldığı da vurgulandı.

Şarku’l Avsat’a demeç veren Sudan'ın Riyad Büyükelçisi Dr. Abdulazim el-Karuri ise Kral Selman’ın Burhan ve Hamduk ile yaptığı görüşmelerin iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinde yeni bir yapı taşı olduğunu dile getirdi.

Kral Selman’ın Riyad ve Hartum arasındaki tarihsel ilişkilerin güçlendirilmesine önem verdiğinin ve Suudi Arabistan’ın her alanda Sudan'ı desteklediğinin altını çizen Büyükelçi, Burhan ve Hamduk’un, iki ülke arasındaki kardeşlik ilişkilerinin güçlendirilmesinin önemini vurguladıklarını da söyledi.

Editörün Seçimi

Multimedya