Filistin'de seçim hazırlıkları sürüyor

Filistin'de seçim hazırlıkları sürüyor

Cuma, 4 Ekim, 2019 - 08:45
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas dün Ramallah’ta düzenlenen FKÖ Yürütme Konseyi toplantısına başkanlık etti (AFP)
Ramallah/Şarku’l Avsat
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistin genel seçimlerinin düzenlenme tarihinin “çok geç” olduğunu belirterek Filistin Kurtuluş Örgütü Yürütme Konseyi’nin seçimleri düzenlemek için her türlü çabayı göstereceğini vurguladı.

Abbas konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Çok fazla çabaya rağmenn seçimler ertelendi. Maalesef başarılı olmadık. Ancak başarıncaya kadar çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

FKÖ Yürütme Konseyi’nin dünkü toplantısı, Abbas’ın Filistin topraklarında düzenlenecek genel seçimlerin Kudüs ve Gazze ayağındaki karmaşıkların gölgesinde “yol haritası” oluşturulması için karar vermenin ön görüldüğü ortamda geldi. Hamas, uzlaşıya varılmadığı sürece seçimlere gidilmesini reddederken FKÖ’ye bağlı Ulusal Meclis'in yeniden oluşturulmasını istiyor. Fetih Hareketi ise her iki seçeneği de reddediyor. İsrail’in ise Filistin yönetiminin Tel Aviv’in ebedi başkenti olarak gördüğü Kudüs’te bağımsız bir siyasi faaliyet olarak seçimler düzenlenmesine müsaade etmeyeceği belirtiliyor.

Abbas, Kudüs ve Gazze’de seçimlerin nasıl düzenlenmesi gerektiği ve cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkmadan önce alternatif seçeneklerin neler olacağı üzerinde düşünüyor. Fetih, geçen salı günü düzenlenen toplantıda hareketin “merkezileşmesi” için özel bir komite oluştururken FKÖ ise dün düzenlenen toplantıda başka bir komite kurdu.

Yürütme Konseyi tarafından yapılan açıklamada, Filistin Devlet Başkanı’nın seçimlere ilişkin olarak Birleşmiş Milletler Genel Kurulu sırasında yaptığı açıklamada Yürütme Komitesi’nin seçim sürecinin uygulanması ile ilgili taraflar ve kurumlar ile birlikte takip edilmesi için üyeler arasında komite oluşturularak seçimlerin yapılması gerektiği ve Merkez Seçim Komisyonu’nun Doğu Kudüs de dahil Filistin’in tüm bölgelerinde geçerli olacak seçim hazırlıklarının başlatılması için Abbas’ın talimat verdiği öne sürüldü.

Seçim Komisyonu Başkanı'nın Hamas ile istişarelerde bulunması için Gazze Şeridi’ne gitmesi bekleniyor.

Filistinlerin çoğu da seçimlerin bir an önce yapılmasını istiyor.

BM de bu durumu memnuniyetle karşılıyor. BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov dün yaptığı açıklamada Birleşmiş Milletler’in seçimlerin başarılı olabilmesi için denetleme konusunda gereken her türlü görevi yerine getirmeye hazır olduğunu söyledi. Miladinov bu açıklaması ile Filistin Kurtuluş Örgütü Yürütme Kurulu Üyesi Ziyad Ebu Ayn’ın BM ve diğer uluslararası kuruluşlara yaptığı çağrıya cevap vermiş oldu. Abbas da başarılı oluncaya dek Batı Şeria, Kudüs ve Gazze Şeridi’ndeki seçimler için çalışmaya devam edeceğini vurguladı.

ABD ile olan ilişkilere de değinen Filistin Devlet Başkanı, “Onlarla olan ilişki değişmedi. Aramazdı toplantı veya temas yok” diyerek ABD’nin en azından iki devletli çözüm vizyonu gereğince açıklamalarda bulunması gerektiğine işaret etti.

İsrail’in el koyduğu vergiler

Abbas ayrıca “yedinci ayın vergi gelirlerinin korsan bir şekilde el konulduğuna” dikkat çekti.

Filistin Devlet Başkanı açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Acı çekmeye devam ediyoruz. Şehit, mahkum ve yaralıların paraları  çözüm aramak için yapılan temaslara rağmen İsrail tarafından tutuluyor. Kendilerine şehit, mahkum ve yararlıları hariç tutacak herhangi bir çözümü kesin olarak reddettiğimizi söyledik. Bu konudaki tutumumuz sabit. BM ile de görüştük. Burada  medyanın önünde de söylüyoruz. Hiç bir durumunda sahip olduğumuz kutsallarımızdan, şehitlerden, mahkumlardan ve yaralılardan vazgeçmeyiz.”

İki gün önce Avrupa Parlamentosu önünde Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) yönelik oylamada bazı Avrupa ülkelerinin ve milletvekillerinin karşı oy kullandığına değinen Abbas, dünyanın yalnızca “bazen gerçeğin yanında durduğunu” ancak kendilerinin her zaman için gerçeğin (hakikatin) yanında olmaya devam edeceklerini belirtti.

Avrupa’nın konumun iki devletli çözümün anlaşılması konusunda iyi olduğunu belirten Abbas özellikle aralarında başta Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron olmak üzere Belçika Başkanı, Hollanda Başbakanı ve Yunanistan Başbakanı gibi Avrupalı liderlerin olduğuna değinerek, “Umarız hata yapmayız. Hata yapmamak için düz yoldan yürümek zorundayız. Hakkımız korunmalı. Vazgeçmiyoruz. Başkalarının haklarına saldırmıyoruz” diye konuştu.

Editörün Seçimi

Multimedya