Egemenlik Konseyi, anayasal bildiriyi resmi gazetede yayınlaması için Adalet Bakanlığı'na iletti

Egemenlik Konseyi, anayasal bildiriyi resmi gazetede yayınlaması için Adalet Bakanlığı'na iletti

Perşembe, 3 Ekim, 2019 - 08:00
Hartum/Ahmed Yunus

Sudan Egemenlik Konseyi ile Bakanlar Kurulu arasında yapılan toplantının ardından, geçiş dönemini düzenleyen anayasal bildiri üzerinde nihai uzlaşı sağlandı. Toplantının ardından bildiri, resmî gazetede yayınlanmak üzere Adalet Bakanlığı’na teslim edildi. Ayrıca Egemenlik Konseyi’nin bugün, yargıtay başkanlığı ve başsavcılık için önerilen iki ismi onaylaması bekleniyor.

Sudan Enformasyon Bakanı Faysal Muhammed Salih dün gerçekleştirilen toplantının ardından yaptığı açıklamada, 78 maddeden oluşan anayasal bildiri üzerinde nihai bir uzlaşı sağlandığını belirtti.

Egemenlik konseyi ile bakanlar kurulu arasında -geçici hükümetin kurulmasından bu yana- gerçekleşen bu ilk ortak toplantıyla birlikte anayasal bildiri konusundaki tartışmalar son buldu. Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Nemat Abdullah Muhammed Hayr’ın yargıtay başkanı, eski hâkim es-Sır Ali el-Habr’ın ise başsavcı olarak atanması hususunda sözlü bir uzlaşı sağlandı.

Şarku’l Avsat’a konuşan Egemenlik Konseyi Üyesi ve Sözcüsü Muhammed el-Fekki, Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri’nden (ÖDBG), söz konusu iki makam için belirlenen adayların resmi olarak sunulmasının beklendiğini belirtti. Aday isimlerinin teslim edilmesinin ardından yapılacak bir toplantı ile atama işlemelerinin tamamlanacağını kaydeden Fekki, törenin hemen ardından basına duyurulacağını söyledi.

Öte yandan Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk, Sudan sokaklarında olumlu etkilerinin gözlemlendiği New York ve Paris ziyaretinin neticeleri ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul toplantılarına katılımı sırasında aldığı uluslararası kabul hakkında bakanlarını bilgilendirdi.

Enformasyon Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Faysal Muhammed Salih dün yaptığı açıklamada, bakanlar kurulunun iki ziyarete ilişkin hazırlanan raporu incelediğini söyledi. Hamduk’un, aradan geçen uzun bir sürenin ardından BM Genel Kurul toplantılarına katılımın önemini vurguladığını ve bunu başarılı olarak nitelendirdiğini kaydeden Salih, “Dünya ülkeleri tarafından geniş bir memnuniyetle karşılandı. Gerek ikili düzeyde gerekse de genel olarak toplamda 55 toplantı gerçekleştirildi. Ayrıca Sudan'ı terörü finanse eden devletler listesinden çıkarılması meselesi ele alındı” diyerek sözlerini sürdürdü.

Başbakan Hamduk ise bakanlarına, Fransa ziyaretinin ‘müthiş’ geçtiğini ve Fransız hükümetinin Sudan'ı desteklemeye ve ülkenin karşı karşıya kaldığı sorunların çözümüne katılmaya hazır olduğunu belirttiğini söyledi.

Buna karşılık Sudan Dışişleri Bakanı Esma Abdullah, bakanlığının önümüzdeki dönemde bakanlığın ve elçiliklerin yeniden yapılandırılması hususunda çalışmalar yürüteceğini açıkladı. Sözcü Faysal Salih’in aktardığına göre Maliye Bakanı İbrahim el-Bedevi, Fransa'nın Sudan'ı dış borcundan muaf tutacağını ve elektrik ve demiryolları projelerini desteklemek için çalışacağını taahhüt ettiğini söyledi. Ulusal Kongre Partisi’nin mülklerinin gerçekleştirilecek bir açık arttırma ile satılması önerisinde bulunan el-Bedevi, bu satışlardan elde edilen gelirin bakanlığın kaynaklarının desteklenmesi için tahsis edilmesini talep etti.

Bununla birlikte Şarku’l Avsat’a konuşan fakat isminin açıklamasını istemeyen bir kaynak, özgürlük ve değişim koalisyonunun altyapı ve hayvancılık bakanlıkları için sekiz kişi üzerinde karar kıldığını aktararak, Mavi Nil ile Sudan’ın doğusundan olan bu temsilcilerden, her iki bakanlık için 4’er aday önerildiğini belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya