Nijerya Devlet Başkanı Güney Afrika'da

Nijerya Devlet Başkanı Güney Afrika'da

Çarşamba, 2 Ekim, 2019 - 13:00
Nijerya Devlet Başkanı Muhammadu Buhari (Reuters-Arşiv)
Johannesburg /Şarku’l Avsat

Nijerya Devlet Başkanı Muhammadu Buhari, Güney Afrika’daki yabancıları hedef alan saldırılarla ile bağlantılı olarak iki ülke arasında ekonomi alanında  yaşanan gerginlikleri sona erdirmek için dün, Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa ile görüşme gerçekleştirmek için Güney Afrika’ya gitti. Güney Afrika’da geçtiğimiz ay, aralarında iki yabancının da bulunduğu 12 kişiyi hedef alan saldırıların ardından Nijerya, baş müzakerecisini çağırarak, vatandaşlarının ülkeden ayrılmalarını sağladı.

Güney Afrika Devlet Başkanlığı tarafından dün yapılan açıklamaya göre, Buhari ve Ramaphosa yürütme başkenti Pretorya‘da bir araya gelecek. Açıklamada, iki başkanın siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkileri güçlendirmenin yollarını masaya yatıracağı aktarıldı.

Nijerya, Güney Afrika’nın Afrika kıtasındaki en büyük ticaret ortağı konumda bulunuyor. Geçtiğimiz yıl Nijerya ve Güney Afrika arasındaki ticaret hacmi 5,4 milyar dolar.

Kıtanın en gelişmiş ekonomik gücü olan Güney Afrika’da, yoksulluk ve yüksek işsizlikten beslenen yabancı karşıtı şiddet eylemleri yaşanıyor. 2015’te Johannesburg ve Durban şehirlerinde yabancıların işlettiği dükkanların yağmalanması sırasında 7 kişi hayatını kaybetmişti. 2008’te ise halkın yabancı karşıtı eylemleri ülke çapında 62 kişinin ölümüne sebep olmuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya