Cezayir ordusu: Seçimlerde aday çıkartmayacağız

Cezayir ordusu: Seçimlerde aday çıkartmayacağız

Pazartesi, 30 Eylül, 2019 - 10:30
Cezayirliler 32. hafta gösterilerinde (AP)
Cezayir/Şarku’l Avsat
Cezayir Savunma Bakan Yardımcısı ve Genelkurmay Başkanı Ahmed Kayid Salih, ordunun, 12 Aralık’ta düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday çıkaracağına ilişkin iddiaları yalanladı.

Genelkurmay Başkanı, Cezayir Silahlı Kuvvetleri’nin cumhurbaşkanlığı seçimlerinde hiçbir aday göstermeyeceğini ve hiçbir adayı desteklemeyeceğini dile getirerek, “Bu, Allah, vatanım ve tarih önünde verdiğim bir söz” diye konuştu.

Salih, “Kurtuluş devriminin bize öğrettiği samimiyetten ötürü, sözlerimizde samimi olduğumuzu, eylemlerimizde içten olduğumuzu ve duruşumuzu asla bozmayacağımızı teyit ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Ülke medyasına kamuoyunu aydınlatma ve Cezayir’in düşmanlarına karşı zaferine hayati bir katkıda bulunma çağrısında bulunan Genelkurmay Başkanı, “Görsel ve işitsel tüm medyamızdan gerçeği, olayların gidişatı ve gelişmelerini takip etme hakkına sahibiz. Gerçekleri yansıtmada nesnel olmalarını ve korkutma yöntemini uygulayanları suçlamaktan korkmamalarını istiyoruz. Bu, ulusal medyanın özgür insanlarına samimi tavsiye ve iyi niyettir” dedi.

Ahmed Kayid Salih, azledilen eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika'nın kardeşi Said Buteflika’nın davası hakkında yaptığı yorumda ise Said Buteflika’nın yanı sıra eski istihbarat başkanları Muhammed Medyen ve General Osman Beşir Tartag ile İşçi Partisi Genel Sekreteri Louisa Hanun'un 15 ila 20 yıl arasında hapis cezaları aldığını söyledi.

Editörün Seçimi

Multimedya