​Nijerya’daki bir okulda işkence gören 300’den fazla öğrenci kurtarıldı

​Nijerya’daki bir okulda işkence gören 300’den fazla öğrenci kurtarıldı

Cumartesi, 28 Eylül, 2019 - 14:00
Nijerya güvenlik güçleri, aralarında küçük yaştakilerin de olduğu 300’den fazla öğrencinin işkence gördüğü okulun sahibini tutukladı. (Reuters)
Kano (Nijerya)/Şarku’l Avsat
Nijerya polisi, ülkenin kuzeyindeki bir okulda işkence görmüş olan ve aralarında çok küçük yaştakiler ile yabancı öğrencilerin de bulunduğu 300’den fazla öğrencinin kurtarıldığını duyurdu. Öğrenciler, perşembe günü Kaduna eyaletinin Regasa mahallesindeki bir okula düzenlenen baskında zincirlenerek hapsedilmiş halde bulundu. Söz konusu baskın, çevredeki sakinlerin okulda şüpheli faaliyetler yürütüldüğü ihbarı üzerine yapıldı.

Kaduna Eyalet Polisi Sözcüsü Yakubu Sabo, AFP’ya yaptığı açıklamada öğrencilerin aşağılayıcı ve gayri insani koşullarda yaşamaya zorlandığını belirtti. Medyanın ‘işkence evi’ olarak adlandırdığı okul binasının sahibi ve altı yardımcısının tutuklandığını bildiren Sabo “Aralarında 9 yaşındaki çocukların da olduğu yaklaşık 100 öğrenciyi küçük bir odada zincirlenmiş halde bulduk” dedi.

Nijerya medyasının yayınladığı, ayaklarından ve ellerinden zincirlenmiş öğrencilerin yanı sıra çocuklardan birinin sırtındaki yaraları da gösteren fotoğraflar durumun vahametini gözler önüne serdi. Polis, okulda öğrencilerin herhangi bir hata yaptıklarında zincirlenip dayak yedikleri bir işkence odasının de bulunduğunu belirtti.

Polis Sözcüsü Yakubu Sabo, kurtarılanlar arasında ikisi Burkina Faso’dan olmak üzere farklı milletlerden öğrencilerin de olduğu bilgisini verdi. Yerel gazetelerde çıkan haberlerde açıklamaları yayınlanan öğrencilerden Bello Hamza, ailesinin kendisini ‘terör evine’ yollamadan üç ay önce matematik okuması için Güney Afrika’ya göndermeyi planladığını söyledi. Hamza, verdiği ifadede şunları söyledi:

“Bize birçok şey yaptılar. Kaçmaya çalışanlar çok ağır şekillerde cezalandırıldı. Onları bağlayıp tavana astılar. Burada kaldığım süre boyunca bir kişi gördüğü işkence yüzünden öldü. Daha önce başkaları da hastalık ve işkence sebebiyle öldü. Bize çok az yemek verdiler. Sadece gündüz, iki kere yemek yiyorduk.”

Yapılan soruşturmalarda öğrencilerin ailelerinin çocuklarını çeşitli suçlardan ve uyuşturucu bağımlılığından kurtarmak için on yıl önce açılan bu okula gönderdikleri ortaya çıktı. Polis, öğrencilerden Kaduna’da oturanların ailelerine durumu haber verdi. Dehşete düşen aileler çocuklarının yaşadıkları koşullardan tamamen habersiz olduklarını belirtti. Aileler çocuklarına düzenli olarak yemek getiriyor ve üç ayda bir onlarla görüşebiliyorlardı. Polis Sözcüsü Sabo ise ailelerin okulda neler olup bittiğini görmemeleri için binaya girmelerine izin verilmediği bilgisini verdi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) dün Cenevre’de yaptığı açıklamada yaklaşık dört milyon insanın Nijerya’nın kuzeyinde silahlı grupların artmakta olan saldırılarından kaçtığını açıkladı. Geçen son 10 ayda 40 bin kişi Nijerya’nın kuzey sınırından Nijer’e kaçarken yaklaşık 200 binden fazla kişi de Nijerya sınırları içerisinde yer değiştirdi. UNHRC Sözcüsü Babar Baloch, Cenevre’de yaptığı açıklamada “Nijerya’da insanlar erkek – kadın, küçük - büyük gözetmeksizin herkese yönelik rastgele yapılan saldırılardan kaçmak için güvenli yerler arıyor” dedi.

Bölgeye uzun yıllardır dehşet saçan Boko Haram örgütü haricinde saldırıları düzenleyen gruplar hakkında çok az şey bilindiğini belirten Baloch, bunların iyi donatılmış örgütler olduğunu da açıkladı. Nijerya’nın Sokoto, Zamfara ve Katsina eyaletlerindeki şiddet ve saldırılardan kaçan insanlar ise örgütlerin evlerini yıktığını, kaçırma, işkence, şantaj, cinayet ve tecavüz suçları işlediklerini aktardı.

Dün Nijerya'nın kuzeydoğusundaki Borno eyaletinde yoldan geçen bir araçta bulunan 6 kişi patlayan mayın sonucu öldü. Öz savunma birlikleri, patlamayı aşırılık yanlısı bir grupla ilişkilendirdi. AFP’nin haberine göre sivil milis lideri Mustafa Karembe ise muhtemelen mayınların DEAŞ örgütüne biat eden Boko Haram tarafından döşendiğini belirttiği açıklamasında “Her şey onların aslında askerleri hedef aldıklarını fakat sivillerin kurban olduğunu gösteriyor” dedi.

Geçen perşembe günü aşırılık yanlısı gruplara mensup teröristler oldukları düşünülen kişilerin kuzeydoğu Nijerya’da “Açlığa Karşı Eylem” adlı yardım ajansı görevlilerinden birini öldürdüğü duyurulmuştu. Ajansın saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Bu cinayeti en sert şekilde kınıyor, onların yalnızca savunmasız kişilere yardım etmek için kuzeydoğuda bulunduklarını hatırlatarak acilen diğer beş rehinenin serbest bırakılmasını talep ediyoruz.”

Borno Eyaleti’nin başkenti Maiduguri ile Damasak şehri arasındaki yoldan geçen bir konvoya düzenlenen saldırıda biri kadın altı Nijeryalı yardım görevlisi kaçırılmış, bir ‘Açlığa Karşı Eylem’ görevlisi de rehin alınmıştı.

Editörün Seçimi

Multimedya