Devrimci Cephe liderleri, Kahire'de toplantı düzenledi

Devrimci Cephe liderleri, Kahire'de toplantı düzenledi

Perşembe, 26 Eylül, 2019 - 12:00
Kahire/Sevsen Ebu Hüseyin
Devrimci Cephe, 5 gün boyunca Mısır'ın ev sahipliğinde yaptığı toplantıların sonunda anayasal bildiri kapsamında yer alan tüm güven artırıcı önlemlerin ve Juba Bildirisi’ndeki hükümlerin uygulanması için Sudan geçiş hükümetiyle birlikte hareket etmeye hazır olduğunu duyurdu. Dün gerçekleştirilen toplantı sonrasında yayınlanan sonuç bildirisinde, Sudan halkını yeni bir düzen inşa etmek için birleştiren barışın sağlanması için çalışılacağı vurgulandı. Devrimci Cephe ayrıca  Sudan geçiş hükümeti tarafından ‘daha fazla mahkûmun serbest bırakılması ve eski rejimin cephe liderleri hakkındaki haksız kararların iptal edilmesi’ yönünde attığı adımlara da övgüde bulundu.

Cephe, Sudan halkına ve özellikle de savaştan etkilenenlere barış sürecini desteklemeleri çağrısında bulunarak çatışmaların mağdurları için platformlar oluşturmaya çalışacağını bildirdi. Ayrıca yaşam koşullarını iyileştirmenin, ekonomi reformunun, ulusal dokunun yeniden inşasının ve dış ilişkilerin yeniden düzenlenmesinin tek yolunun barıştan geçtiğini belirten Devrimci Cephe, Sudan halkının bu sürece desteğinin vazgeçilemez olduğunun altını çizdi. Toplantılara ev sahipliği yapan Mısır liderliğine ve halkına teşekkürlerini ileten Devrimci Cephe, Güney Sudan’dan bir heyetin toplantıya katılımı dolayısıyla da memnuniyeti dile getirdi.

Sonuç bildirisinde Devrimci Cephe’nin tüm organlarının oluşturulduğunu, Mini Arko Minavi’nin başkan yardımcısı ve Yasir Said Arman’ın da genel sekreter yardımcısı seçildiği belirtildi. Ayrıca Usame Said’in resmi sözcü olarak seçildiği ve böylece Devrimci Cephe'nin yürütme organının tamamlandığı kaydedildi.

Nida Sudan ile Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri’nin (ÖDBG) tecrübelerinin değerlendirileceğini ve yapılan verimli toplantılar sonrasında ülkede yaşanan kritik koşullar dikkat alınarak taraflar arasında ittifak kurulması yönündeki çabalarının yoğunlaştırılacağını kaydeden Devrimci Cephe bu ittifakların ulusal çıkarlara ve Sudanlıları verimli bir ortaklık zemininde bir araya getirmeye olumlu yansımaları olduğuna dikkat çekti. Devrim tarafından oluşturulan yeni atmosferin farkındalığı doğrultusunda stratejik bir hedef olarak ‘savaştan barışa geçişin ve yeni düzenin inşası için aktif bir şekilde katılım gösterileceğinin’ belirlendiği ifade edilen açıklamada güven arttırıcı adımlar çerçevesinde Hartum'a üst düzey bir heyetin gönderilmesine karar verildiği belirtildi.

Bir dizi örgütün Devrimci Cephe'ye dahil olmak için başvuruda bulunduğu bilgisi verilen açıklamada liderlik konseyinin bu talepleri ele aldığı ve bunları memnuniyetle karşıladığı aktarıldı. Ayrıca söz konusu taleplerin görüşülmesi için bir komitenin oluşturulduğu ve taleplerin her birine yazılı olarak cevap verileceği bildirildi.

Editörün Seçimi

Multimedya