Hamaney, Süleymani ve Nasrallah'ın fotoğrafı akıllarda soru işaretleri bıraktı

Hamaney, Süleymani ve Nasrallah'ın fotoğrafı akıllarda soru işaretleri bıraktı

Perşembe, 26 Eylül, 2019 - 07:15
Soldan sağa Hamaney, Nasrallah ve Süleymani (İran Dini Lider Ofisi)
Londra/Adil Salmi
İran'ın Dini Lideri Ali Hamaney Ofisi tarafından yayınlanan yeni bir fotoğraf, ne zaman ve hangi şartlar altında çekildiği hususunda akıllarda soru işaretleri bıraktı. Fotoğrafta Hamaney ile birlikte İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Kuvvetleri Komutanı Kasım Süleymani ve Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah bulunuyor.

Fotoğraf, Hamaney’nin ofisince yayınlanan “Al Masir” adlı derginin kapağında “Zafer Denklemi” başlığı ile yer aldı. Ancak Nasrallah’ın Tahran’a yaptığı gizli ziyaret esnasında olduğu tahmin edilen üçlü buluşmanın yeri ve zamanı konusunda bir açıklama yapılmadı.

Al Masir dergisi Nasrallah ile beş saat süren röportaj yaptı. Röportajda, Nasrallah ile İran lideri ile arasındaki ilişkilerin yanı sıra Hizbullah Genel Sekreteri’nin hassas bölgesel durumlar da dahil olmak üzere çeşitli dönemlerde yaşanan olaylara etki ve rolüne ilişkin sorulara yer verildi.

Kudüs Kuvvetleri komutasını devralmasından bu yana Kasım Süleymani ile yapılan ilk ayrıntılı röportajı yayınlayan dergi, Temmuz 2006'da İsrail ile Hizbullah arasındaki 33 günlük savaşın gizemlerini ve sorunlarını, bölgenin yeni mimarisi üzerindeki etkisini ve savaştaki bir saha komutanının hatıralarına yer verdi.

Dergi, Nasrallah ve Süleymani’nin yanı sıra daha önce Arap ve Afrika İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevini yürüten ve Kudüs Kuvvetleri’ne bağlı bir diplomat olan Uluslararası İlişkiler Başkan Yardımcısı Emir Abdullahiyan ile de bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede, Mısır'ın eski Devlet Başkanı Muhammed Mursi’nin Tahran’a ziyareti, İran ile ABD’nin Irak'taki müzakereleri, “direniş cephesi ve Rusya” koalisyonuyla ilgili ayrıntılar yer aldı.

Derginin ilk sayısı, İran Uluslararası İlişkiler Danışmanı Ali Ekber Velayeti’nin, Hamaney’in "direniş cephesini destekleme" rolüyle ilgili ilk kez yayınlanan hatıralarını içeriyor.

Editörün Seçimi

Multimedya