Cezayir Genelkurmay Başkanı: Seçimler zamanında gerçekleşecek

Cezayir Genelkurmay Başkanı: Seçimler zamanında gerçekleşecek

Çarşamba, 25 Eylül, 2019 - 10:00
Eylemciler, 24 Eylül’de başkent Cezayir’de eski rejimin kalıntılarının istifasını talep etti (Reuters)
Cezayir/Boualem Goumrassa
Cezayir Genelkurmay Başkanı Kayid Salih, yeniden aynı görevi yapmak için bir isteğinin olmadığını belirtti. Genelkurmay Başkanı, yıl sonunda düzenlenmesi amaçlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin belirlenen tarihte yapılacağını belirtti. Öte yandan parlamento, bugün (25 Eylül) eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika’nın önde gelen yandaşlarından olan, iki iktidar partiden iki milletvekilinin dokunulmazlığını kaldırmak için toplanıyor.

Kayid Salih, 24 Eylül’de ülkenin güney batısındaki askeri bir tesisi ziyareti sırasında, seçimlerin düzenlenmesi için yeni bir mekanizmaya da dikkati çekerek, “Ordu liderliğinin, Cezayir’e ve halkına hizmet etmekten başka siyasi bir hırsı olmadığını size daha önce söyledik. Bizim bu söylediklerimiz de seçimleri gerçekleştirecek Ulusal Bağımsız Seçim İdaresi’nin kurulmasıyla kanıtlanmış oldu” ifadelerini kullandı. Ulusal Bağımsız Seçim İdaresi’ne eski Adalet Bakanı Muhammed Şerefi başkanlık ediyor.

Kayid Salih, yaptığı açıklamada kamuoyunda Buteflika kadroları için kullanılan "Çete" ifadesini kullanarak “Çete ve kollarının yanlış ve kötü niyetli propagandalar yayınlayarak seçim sürecini engelleme girişimleri, başarısız olacak. Halk bunun farkında ve ülkeyi emniyete almanın tek yolunun da en kısa sürede cumhurbaşkanlığı seçimlerini gerçekleştirmek olduğunu biliyor” dedi.

Salih, Cezayir halkına “seçim tarihini, ülkedeki kuruluşları yenilemek için başlangıç noktası haline getirmek amacıyla yoğun şekilde çalışma” çağrısında bulundu.

Öte yandan Cezayir parlamentosu, bugün (25 Eylül) eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika’ya bağlı, ülkenin önde gelen iki milletvekilinin dokunulmazlığını kaldırmak üzere yasal komitenin aldığı kararları oylama için toplanacak.

Milletvekilleri Bahaddin Taliba ve İsmail bin Hamadi’ye 2017 yılında parlamento seçimlerine adaylığıyla bağlantılı rüşvet ve eski cumhurbaşkanının beşinci dönem kampanyasına gizli fon sağlama suçlamaları yöneltiliyor.

Taliban, parlamentodaki meslektaşlarına, eski cumhurbaşkanı ve yandaşlarına atıfla “çetenin ve kollarının mağduru olduğunu” belirten bir mektup göndermişti. Aynı şekilde Kurtuluş Cephesi’nin eski bazı üyelerinin 2017 yılındaki seçimlerde partinin oy çoğunluğunu sağlamak amacıyla kendisine rüşvet talebinde bulunduğunu belirtmişti. Ulusal Kurtuluş Cephesi liderlerinden olan Taliba, Buteflika’ya 2014 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerine dördüncü adaylığını koyması için çağrı yapan ilk isimdi ve Buteflika’nın beşinci dönem adaylığını da destekliyordu.

Bin Hamadi ise, Kurtuluş Cephesi’nin bir üyesi ve yolsuzluk suçlamasıyla tutuklanan eski Posta Bakanı Musa bin Hamadi’nin kardeşi.

Diğer taraftan ülkenin güneyindeki Buleyde askeri mahkemesi, 24 Eylül’de “orduya zarar vermek ve devlete karşı komplo kurmakla” suçlanan “eski Cumhurbaşkanı danışmanı ve kardeşi Said Buteflika, eski İstihbarat Başkanı “Tevfik” lakaplı Muhammed Medin, Askeri Bilgi ve Güvenlik Servisi eski başkanı Osman Tartak ve İşçi Partisi Genel Sekreteri Luisa Hanun’un” yargı sürecine devam ediyor. Eski Savunma Bakanı Halid Nizar ve iş adamı oğlu da aynı davada yargılanıyor. Askeri yasalara göre söz konusu yetkililer hakkında, 5 ila 10 yıl arasında hapis cezası isteniyor.

Bu çerçevede ilk duruşma, geçen pazartesi günü basına kapalı şekilde gerçekleşti. “Duruşmanın adil olmayacağını” söyleyen Tartag, mahkeme salonunda yer almadı. Medin’in avukatı ise, 24 Eylül’de askeri hakimin ikinci defa eski Cumhurbaşkanı Liamine Zeroual’u tanık olarak salona çağırdığını belirtti. Geçen Mart ayı sonunda Said ve Tevfik, Zeroual’a, başkent Cezayir’de düzenlenen bir toplantı sırasında Genelkurmay Başkanı Ahmed Kayid Salih’in görevden uzaklaştırılmasını taahhüt etmeleri karşısında ülkeyi geçiş dönemine yönlendirme önerisinde bulunmuştu. Söz konusu ünlü toplantıdan birkaç gün sonra ise Said ve Tevfik gözaltına alınmıştı.

Luisa Hanun’un avukatları, Hanun’un sivil olduğu ve siyasi bir mahkum olarak değerlendirildiği temelinde takibine ilişkin “askeri yargının usulsüzlüğüne” dikkati çekti. Hanun, General Salih’in görevinden uzaklaştırılmasını ele alan, Said ve Tevfik’in düzenlediği toplantılara katılmıştı. Aynı şekilde avukatlar, İspanya’da yaşayan Nizar’ın da aynı dönemde Said ile “Kayid Salih’in görevinden uzaklaştırılmasına dair” aralarında geçen konuşmalar dolayısıyla takip edildiğini belirtti. Nizar’ın iş insanı oğlunun ise neden yargılandığı bilinmiyor.

Editörün Seçimi

Multimedya