İsrail: Suriye'nin güneyinde düşürülen İHA, İran'a ait olabilir

İsrail: Suriye'nin güneyinde düşürülen İHA, İran'a ait olabilir

Pazartesi, 23 Eylül, 2019 - 07:45
SANA’nın, Arnah kasabasındaki Hermom Dağı’nın eteklerinde düşürüldüğünü söylediği İHA’nın fotoğrafı (AFP)
Londra-Şam/Şarku’l Avsat
İsrail ordusu, Suriye rejim güçlerinin, Cumartesi günü düşürdüğünü açıkladığı insansız hava aracının (İHA) İsrail'e ait olduğu iddiasını reddederken, İHA’nın İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü’ne ait olabileceğini açıkladı.

Suriye resmi haber ajansı (SANA), kaynağına ilişkin bilgi vermediği haberde Şam’ın, Cumartesi günü, ülkenin güneyinde bir insansız hava aracı düşürdüğünü açıkladı. İki gün içerisinde ikinci kez bu türden bir hadise yaşanıyor. SANA’da yer alan habere göre kaynak, "Kuneytra'daki yetkili makamlar, izleme ve takip yoluyla, batıdan doğuya doğru giden bir İHA’yı, Arnah kasabasındaki Hermom Dağı’nın eteklerinde iken kontrol altına almayı başardı ve daha sonra düşürdü” dedi.

Kaynak, İsrail’e veya herhangi bir ülkeye doğrudan suçlamada bulunmazken, Suriye’nin, İsrail ve ABD’nin uçak ve füze saldırılarını etkisiz hale getirdiğini belirtti.

Tel Aviv: İHA, İsrail Ordusu’na ait değil

AFP’nin haberine göre İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee geçtiğimiz gün Facebook hesabından yaptığı açıklamada, “Kesin olan şu ki söz konusu İHA, İsrail Ordusu’na ait değil” dedi.

Avichay Adraee, “Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin Esed rejimine haber vermeden Suriye’de istediği her şeyi yapabildiğini gördük. Kesin olan şu ki söz konusu İHA, İsrail Ordusu’na ait değil. Suriye, Golan Tepeleri'nde koordine olmamış bir şekilde çalışan ilave İran patlayıcılarından mı bahsediliyor?” dedi.

Bir Suriyeli askeri kaynak, İHA’nın sırlarının açığa çıkmasını önlemek için küme bombaları ve bubi tuzaklı yüksek patlayıcı bir cihaz olan, “C4” ile donatıldığını açıkladı. Kaynak, uçağın düşme tarihini ve kime ait olduğunu ise açıklamadı.

Bölgede tansiyon yüksek

SANA, geçtiğimiz Perşembe günü de rejime ait hava savunmasının Şam’ın güney kırsalındaki Aqraba beldesinde bir İHA düşürdüğünü açıklamıştı. Şam, İsrail’i kendisine yönelik saldırılar yapmakla sık sık suçlarken, İsrail, rejimin askeri tesislerine veya rejimin destekçileri İran ile Hizbullah milislerinin bulunduğu noktalara onlarca saldırı düzenledi.

Bölge, son haftalarda İsrail ile Suriye rejimi, İran ve Hizbullah arasındaki SİHA saldırılarına sahne oldu. İsrail’in 24 Ağustos'ta Aqraba beldesine düzenlediği son saldırıda Hizbullah milisleri ölmüştü. İsrail, söz konusu saldırıyla, İran’ın SİHA’lar ile kendisine yönelik planladığı saldırıyı önlediğini açıklamıştı.

Hizbullah, geçtiğimiz ay Beyrut’taki kalesi olan güney banliyölerde düşen iki SİHA’dan birinin patlamasının adından İsrail’i suçlamış ve Lübnan hava sahasını ihlal eden İsrail SİHA’larını düşürme sözü vermişti.

Hizbullah, 9 Eylül’de de Lübnan sınırını ihlal eden İsrail'e ait bir İHA’yı düşürdüklerini açıklamıştı.

Editörün Seçimi

Multimedya