Caca'dan Hizbullah'a eleştiri: Barış veya savaş kararını tek bir parti veriyor

Caca'dan Hizbullah'a eleştiri: Barış veya savaş kararını tek bir parti veriyor

Pazar, 22 Eylül, 2019 - 14:00
Samir Caca partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında (Twitter)
Beyrut/Şarku’l Avsat
Maruni Hristiyan tabanlı Lübnan Kuvvetleri (LK) Partisi Genel Başkanı Samir Caca Lübnan’daki durumun her zamankinden daha tehlikeli bir hal aldığını söyledi. Caca, “Herkes gerçekleşmesini arzu etmediğimiz şeye (iç savaşa) sürüklenme ihtimalimizin olduğunu biliyor. Buna rağmen bir parti (Hizbullah’ı ima ediyor) barış veya savaş kararları alınırken yegane söz sahibi olma ısrarını sürdürüyor” ifadelerini kullandı.

Caca, “barış veya savaş kararlarının ve diğer askeri operasyonlara ilişkin kararların Bakanlar Kurulunda alınması” çağrısında bulundu. Caca sözlerini şöyle sürdürdü: “Ekonomik sıkıntılarımız bize yetiyor. Yetkililerden, özellikle anayasa yemini edenlerden sorumluluklarını yerine getirmelerini rica ediyorum. Yetkililer savaşa girmemizin ülkemize yarar getirmeyeceği zamanlarda savaş kararı alarak bizi bir bilinmezlik ile karşı karşıya bırakmamalı.”

Samir Caca, Maarab'daki LK Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, yasadışı geçiş noktalarına değindi. Caca, “Bu yasa dışı geçiş noktalarından siyasilerin faydalandığı ve bu yüzden kapatılmadığı söyleniyor. Elektrik sıkıntılarına da değinen Caca, “Yeterliliği olanların ön plana çıkarılması için niçin yeni bir yürütme kurulu oluşturulmuyor?” dedi. Elektrik veya haberleşme için bir düzenleyici kurulun görevlendirilmeme sebebini soran Samir Caca, Bakanlar Kurulunun bunu kolayca halledebileceğini savundu.

Samir Caca “Güvenlik güçleri olayın üzerinden 25 gün geçmesinin ardından Joseph Hanus'un yerini tespit etti. Aileden tek istekleri çocuğu kaçıranlar ile görüşmeleri. Tabii istedikleri fidye kabul edilemeyecek kadar büyük miktar. Caca, İçişleri ve Savunma Bakanını en kısa zamanda harekete geçmeye çağırdı. Caca Hanus’un olduğu yere ilgili birimlerin gönderilmesini ve Hanus’un kurtarılmasını istedi.

Caca, “Başbakan Saad Hariri geçen hafta temaslarını yoğunlaştırdı, ancak Lübnan devleti reformlar konusunda ciddi ise bu bir başına yeterli olmayacak” dedi. Caca sözlerine şöyle devam etti: “Başbakan istediği kadar görüşme yapabilir, ancak reformları hayata geçirmediği sürece bunun bir anlamı yok. Finans ve Bütçe Komitesi, 5 bin 800'den fazla kaçak işçi çalıştığını tespit etti. Hükümet ekonomik kriz başladığından bu yana hiçbir şey yapmadı. Ülkede gerçek anlamda bir reform yapılmıyor. Ekonomik krize karşı atılabilecek basit adımlar var ve bu adımların hayata geçirilebilmesi için sadece bazı kararlar almak yeterli olacak. Eğer Hariri’nin temasları, gerçek anlamda bir reforma yönelik atılacak adımlarla uyumlu olmazsa bir sonuç elde edilemez.”

Editörün Seçimi

Multimedya