Irak Başbakanı Abdulmehdi, Haşdi Şabi’nin teşkilat yapısında değişikliği öngören bir kararname yayınladı

Irak Başbakanı Abdulmehdi, Haşdi Şabi’nin teşkilat yapısında değişikliği öngören bir kararname yayınladı

Pazar, 22 Eylül, 2019 - 13:45
Bağdat/Fadıl Nişemi
Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, Haşdi Şabi’nin teşkilat yapısında bazı değişiklikleri öngören bir kararname yayınladı. Yeni teşkilat yapısında Haşdi Şabi Heyet Başkan Yardımcılığı makamının feshedilmesi dikkati çekti.

Abdulmehdi’nin imzasıyla yayınlanan kararnamede, Haşdi Şabi’nin yeni teşkilat yapısının onaylanması, yeni yapılanmayla çelişen tüm unvan ve makamların geçersiz sayılması ve Haşdi Şabi Heyeti Başkanı’na Başbakan’ın onayı doğrultusunda teşkilat içi atamalarda yetki verilmesi kararı alındı.

Kararnameye göre teşkilatın yeni yapısı 3 ana şubeden oluşuyor. Yapının ana birimi olan Haşdi Şabi Heyet Başkanlığı’na doğrudan bağlı 10 lojistik departman ve 8 komutanlık bulunuyor. İkinci sırada Haşdi Şabi Heyeti Genel Sekreterliği ve son olarak da Genelkurmay Başkanlığı geliyor. Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı 5 alt birim bulunuyor.

Bazı uzmanlar Genelkurmay Başkanlık biriminin yeni yapılanmadaki önem sırasında Heyet Başkanlığı’ndan sonra geldiği değerlendirmesinde bulunuyor. Bunun sebebi ise yeni bir birim olan Genelkurmay Başkanlığı’nın teşkilat yapısı içinde sahip olacağı yetkilerin henüz belirlenmemiş olmasıdır.

Haşdi Şabi’ye yakın bazı kaynaklar, yeni kararnamenin, İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin geçtiğimiz hafta Bağdat ziyareti sırasında kararlaştırıldığını belirtiyor. Haşdi Şabi’ye yakın diğer bazı kaynaklar ise ‘bu ziyaretin Irak’taki Şii gruplar arasındaki anlaşmazlıkları çözmeyi hedeflediğini ve kararnameyle ilgisi bulunmadığını’ ifade ediyor.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir kaynak, yaklaşık 3 ay önce yayınlanan kararname ile yeni kararname arasında fark olup olmadığı sorusuna, “İki kararname de aynı hedefe hizmet ediyor. Bu hedef, Haşdi Şabi teşkilat yapısında kapsamlı bir yeniden yapılanmadır. Birinci kararname ile Haşdi Şabi’nin yapısı için genel bir çerçeve oluşturdu. İkinci ve yeni yayınlanan kararname ise bu genel çerçeveyi detaylandırıyor. Bunu takip edecek kararnamelerde Haşdi Şabi birliklerinin hangi bölgelerde konuşlandırılacağı, görev tanımları ve bütün tugaylarının tek çatı altında birleştirilmesi meselelerine yer verilecek. Haşdi Şabi’ye bağlı bütün grupların yeni talimatlara uyacağını düşünüyorum” diye yanıt verdi.

Yeni kararnameyle birlikte, ayrıca Haşdi Şabi Başkan Yardımcılığı makamı da feshedildi. Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Muhendis, geçtiğimiz süreçte hükümeti güç duruma düşürecek çıkışlarla dikkatleri üzerine çekmişti.

Kaynak, konuşmasının devamında,  “Eğer Genelkurmay Başkanlığı gibi önemli bir makam Ebu Mehdi el-Muhendis’e devredilmezse, Haşdi Şabi Başkan Yardımcılığı makamının kaldırılmasının sorun yaratacağı görüşündeyim” ifadelerini kullandı.

Muhendis, daha önce örgüt bünyesinde Hava Kuvvetleri Müdürlüğü kurulması kararının altına imza atmıştı. Haşdi Şabi Heyeti Başkanı Falih el-Feyyad ise böyle bir müdürlüğün kurulacağı iddiasını reddetmişti.

Muhendis, ayrıca Haşdi Şabi üslerine düzenlenen tüm saldırıların faili olarak ABD’yi sorumlu tutarken, Feyyad bu açıklamanın Haşdi Şabi’nin resmi görüşünü yansıtmadığını belirtmişti.

Şarku’l Avsat’a konuşan Iraklı güvenlik uzmanı Hişam el-Haşimi, Muhendis’in asker kökenli olmadığı için Genelkurmay Başkanlığı’nın başına getirilmesini uzak bir ihtimal olduğunu belirterek, onun örgüt içindeki etkisini azaltmak amacıyla yetkileri fazla net olmayan Genel Sekreterlik koltuğuna oturabileceği görüşünde olduğunu söyledi.

Haşimi, Kasımi’nin Bağdat ziyaretinin yeni kararname üzerinde yapılacak uzlaşı amacıyla gerçekleştiğini ifade etti.

Editörün Seçimi

Multimedya