Yunanistan: Lübnanlı gazeteciye isim benzerliği yüzünden gözaltı

Yunanistan: Lübnanlı gazeteciye isim benzerliği yüzünden gözaltı

Pazar, 22 Eylül, 2019 - 10:15
Beyrut'ta bir TWA uçağının kaçırılması sırasında çekilen bir fotoğraf (Getty Images)
Beyrut/Şarkul Avsat
Yunanistan Emniyet Genel Müdürlüğü, güvenlik bilgilerindeki karışıklık sebebiyle 1985 yılında 847 sefer sayılı TWA uçağının kaçırılması ve ABD’li bir yolcunun öldürülmesi davası kapsamında geçtiğimiz Perşembe günü Yunanistan'da Lübnanlı bir gazetecinin gözaltına alındığını açıkladı.

Yunan polisi, 65 yaşındaki gazetecinin Mikanos adasında Almanya'da yayınlanan bir Avrupa tutuklama emri gerekçesiyle gözaltına alındığını ancak emniyet yetkililerin şahsın kimliğini açıklamadığını bildirdi.

Almanya, uçağın kaçırılması ve 1987'de başka bir kaçırma olayı nedeniyle bir zanlı arıyordu. Yunan medyası, yakalanan Lübnanlı şahsın 14 Haziran 1985 tarihinde 847 sefer sayılı TWA uçağın kalkışından kısa bir süre sonra rotasının saptırılmasında yer aldığını bildirdi.

Lübnan'daki gazeteciler, Atina'da tutuklanan kişinin gazeteci Muhammed Salah olduğunu ve Almanya’nın aradığı kişinin, tutuklanan şahıs olmadığını teyit ettiğini ifade ettiler.

Sidon şehrinin önde gelen kaynakları tarafından yapılan açıklamada, Yunanistan'da bir turist gezisinde olan ve tutuklanan Muhammed Salah'ın, 2016'dan bu yana Al Safir gazetesinin Sayda (Sidon) kenti Temsilcisi olduğu ifade edildi.

Yunan kaynaklar, Şarkul Avsat’a Lübnanlı şahsın "isim benzerliği" nedeniyle gözaltına alındığını teyit etti. Diğer yandan kaynaklar, Salah'ın, Lübnan Basın Editörleri Derneği üyesi olduğunu ve hiçbir partiye üye olmadığını ve Lübnan'ın güneyindeki Sayda şehrinde tanınan bir şahıs olduğunu ifade ederek Salah’ın tahliyesi için Yunan yetkilileriyle Lübnan yetkilileri arasında resmi temasların olduğunu aktardı.

Lübnan Basın Editörleri Birliği'nden yapılan açıklamada, "Sayda ve Güney Lübnan’daki meslektaşlarının, sendika masasına kayıtlı olan Muhammed Salah'ın ailesiyle yaptığı bir ada gezisinde Yunanistan güvenlik yetkilileri tarafından isimlerdeki benzerlik nedeniyle gözaltına alındığı konusunda genel yayın yönetmeni Joseph Kasifi ile temasa geçerek bilgilendirildiği belirtildi.

Sendika, Lübnan Dışişleri ve Göçmenler Bakanlığı’nı, Lübnan Genel Güvenlik Müdürü Abbas İbrahim’i, Beyrut makamlarını ve Lübnan'ın Atina Büyükelçiliği’ni, gözaltıyla ilgili hataların en kısa sürede çözülmesi ve Salah’ın serbest bırakılması konusunda harekete geçmeye çağırdı.

Sendika, gazeteci Muhammed Salah'ın ailesine ve meslektaşlarına güvenli bir şekilde geri dönmesini sağlamak amacıyla, Yunanistan’ın Beyrut Büyükelçiliği ve yetkili makamlar ile birlikte davayı takip etmek için bir takım gazetecileri görevlendirdiğini söyledi.

Diğer yandan Saydalı gazeteciler, Yunan makamları tarafından gözaltına alınan  Muhammed Salah'ın hakkındaki suçlamalarla hiçbir ilgisinin olmadığı ve kariyeri boyunca belirtilen suçlamalardan uzak olduğu ile ilgili bir bildiri yayınladılar.  Bildiride uluslararası basın mensuplarına, Salah’ın serbest bırakılması için harekete geçme çağrısında bulunuldu.

Lübnan Dışişleri Bakanlığı ve Lübnan Emniyet Genel Müdürlüğü, Yunan makamlarına haksız yere gözaltında tutulan gazeteci Salah’ın acilen tahliye edilmesi ve güvenli bir şekilde Lübnan'a iade edilmesi konusunda harekete geçti.

Bir Yunan polis yetkilisi, Lübnanlı şüphelinin 19 Eylül'de Mikanos adasındaki bir yolcu gemisinden geldiğini belirterek, adının Alman yetkililerce aranan şahıs olduğu anons edildiğini ifade etti. Alman yetkililerin, yakalanan şahsın aranan kişi olduğunu teyit edene kadar yüksek güvenlikli bir hapishanede tutulmasını talep ettiğini söyledi. Ardından cuma günü, Yunan mahkemesinin huzurunda, Almanya'ya sınır dışı edilmesi talep edildi.

847 sefer sayılı TWA uçağı, 1985 yılında Mısır’ın başkenti Kahire'den ABD’nin San Diego kentine uçuyordu. Uçuş rotası Atina, Roma, Boston ve Los Angeles havaalanlarında durmayı kapsıyordu ancak Yunanistan’ın başkenti Atina’dan havalandıktan sonra uçak planlanan rotasından saptırıldı.

Pilot John Tistraki 17 saat boyunca Akdeniz üzerinde Beyrut'tan Cezayir'e ve daha sonra ters yönde daireler çizerken, uçak 153 yolcu ve mürettebat taşıyordu. Uçağın kalıcı olarak inişine izin verilmeden önce, Beyrut havaalanında üç kez durdu. Ve ardından inişi için izin verildi.

15 Haziran 1985'te kaçırılan TWA uçağı, Lübnan'ın başkentinde ilk inişi sırasında, ABD Donanması dalgıcı olarak çalışan 23 yaşındaki bir yolcunun işkence görmüş cesedi uçaktan piste atılmıştı.

Atina Haber Ajansı (ANA) da, uçağı kaçırdığı iddia edilen şüphelinin bir yolcu gemisindeki pasaportların kontrolü sırasında gözaltına alındığını aktardı.

Editörün Seçimi

Multimedya