Suudi Arabistan Kralı: Ülkemizin güvenliğini sağlamak ve istikrarını korumak için gereken önlemleri alacağız

Suudi Arabistan Kralı: Ülkemizin güvenliğini sağlamak ve istikrarını korumak için gereken önlemleri alacağız

Cumartesi, 21 Eylül, 2019 - 08:00
Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz (SPA)
Cidde/Şarku'l Avsat
Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Saudi Aramco tesislerini hedef alan saldırılar hakkında yürütülen incelemelerin ardından ülkenin güvenlik ve istikrarını korumak için uygun önlemlerin alınacağını bildirdi.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, dün Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, Saudi Aramco şirketinin Abkayk (Abqaiq) ve Hurays (Khurais) tesislerini hedef alan saldırıların soruşturması tamamlandıktan sonra uygun önlemlerin alınacağını bildirdi.

Çin lideri Cinping, söz konusu görüşmede Saudi Aramco şirketine ait tesisleri hedef alan saldırılara sert tepki gösterdi.

Bu saldırıların hem Suudi Arabistan üzerinde hem de küresel enerji piyasası üzerinde ciddi bir etkisi olduğuna dikkat çeken Çin Devlet Başkanı, petrol arzının devamını sağlamak için Suudi Arabistan tarafından atılan adımlardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İki ülke arasındaki kapsamlı stratejik ortaklığı da vurgu yapan Cinping, Pekin’in, Suudi Arabistan’ın güvenliği ve istikrarının sağlanması, toprak bütünlüğünün korunması noktasında her zaman Riyad’ın yanında olduğunu ifade etti.

Suudi Arabistan Kralı, bölgenin güvenlik ve istikrarı ile küresel pazardaki petrol arzında ciddi bir tırmanış ve büyük bir tehdit oluşturan bu tür eylemlere tepki gösterdiği için Çin Devlet Başkanı’na teşekkür etti.

Editörün Seçimi

Multimedya