​Halid bin Selman: İran, destekçilerini bir araç olarak görüyor

​Halid bin Selman: İran, destekçilerini bir araç olarak görüyor

Cumartesi, 21 Eylül, 2019 - 08:00
Riyad-Londra/Şarku’l Avsat
Suudi Arabistan Savunma Bakanı Yardımcısı Prens Halid bin Selman, “İstisnasız tüm bileşenleri ile Yemen ve Arap halkları unutmamalıdır ki Tahran rejimi, destekçilerini ülke ve halklarını korumaya değil, yalnızca hedeflerini gerçekleştirmeye yardımcı olacak bir araç olarak görüyor” ifadelerinde bulundu.

Prens Selman, dün akşam Twitter hesabından yaptığı açıklamada,“Arap yiğitliği, kişi ve devletlerin sorumluluk üstlenme ve zorluklarla başı dik bir şekilde mücadele etmeyi, durum ne olursa olsun özellikle de gücü ve hacmi kendisinden küçük olanları suçlamamayı gerektirir. Tahran rejimi, savunmasız kişileri koruduğunu iddia ediyor. Ancak bugün varlığını sürdürmek ve güvenliğini sağlamak için korkakça zayıfların arkasına gizlendiğini görüyoruz” dedi.

Prens Halid bin Selman’ın bu açıklaması, Saudi Aramco şirketine ait Abkayk (Abqaiq) ve Hurays (Khurais) petrol tesislerini hedef alan saldırılar ve İran’ın bölgeyi istikrarsızlaştırmaya çalıştığı son hamlelerinin ardından geldi.

İran, Suudi Arabistan petrol tesislerine yapılan saldırının Yemen’den kaynaklanmadığı noktasında sağlanan fikir birliğine rağmen namlunun ucunda olmak istemediği için destekçisi darbeci Husilere saldırıları üstlenmeleri talimatı verdi. Çok sayıda ülke saldırının arkasında İran’ın olduğunu açıklarken, elde edilen önemli bulgular neticesinde saldırıları Husilerin gerçekleştiremeyeceği ifade edildi.

Suudi Arabistan'ın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Elçisi Abdullah el-Muallimi, New York’ta Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, BM Genel Kurulu için oluşturulan Suudi Arabistan heyetinin saldırıları kınayan onlarca mesaj aldığını belirtti. Heyetin Suudi Arabistan’dan alınacak soruşturma sonuçlarını beklediğini ifade eden el-Muallimi, daha önce Suudi Arabistan’a gelmiş olan BM ekibinin Güvenlik Konseyi’ne rapor vereceğini açıkladı. Bunun için belli bir tarih üzerinde konuşulmadığını söyleyen BM Daimi Elçisi, önemli olanın raporun tamamlanması olduğunu vurguladı.

Suudi Arabistan, Güvenlik Konseyi’ne ilettiği mesajla söz konusu saldırılarla başa çıkacağını ve bunu uluslararası hukuka uygun bir şekilde yapacağını belirtti.  

Geçtiğimiz Çarşamba günü BM’ye katılacak Suudi Arabistan heyeti, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e, Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia’ya ve Güvenlik Konseyi üyelerine iki mesaj göndererek, Suudi Arabistan’ın tutumunu iletmişti.

Editörün Seçimi

Multimedya