İsrail siyasetinde çıkmaz sürüyor

İsrail siyasetinde çıkmaz sürüyor

Cuma, 20 Eylül, 2019 - 15:15
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve rakibi Benny Gantz (Reuters)
Tel Aviv/Şarku'l Avsat
İsrail Seçim Komisyonu tarafından bugün ilan edilen kesin olmayan sonuçlar, ülkenin siyasi bir çıkmazda olduğunu gözler önüne serdi. Bu çıkmaz, partisi ikinci sırada yer alan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hükümetini tehlikeye atıyor.

AFP’nin haberine göre Benny Gantz liderliğindeki merkez sol parti Mavi-Beyaz İttifakı 33 sandalye elde ederken Netanyahu’nun lideri olduğu sağcı Likud partisi 31 sandalyenin sahibi oldu. Ancak çoğunluk koalisyonu kurmak için her ikisinin de çaba sarf etmesi gerekiyor.

Netanyahu dün yaptığı açıklamada, istediği gibi bir sağ koalisyon kuramayacağını itiraf ederek Gantz’la birlikte hükümeti kurma çağrısında bulundu.

Ancak rakibi, partisinin de seçimlerde avantajlı taraf olması nedeniyle koalisyon hükümetinin kendi liderliğinde kurulmasını şart koştu. Ülkeyi siyasi çıkmazdan çıkaracak bir hükümet kurmak istediğini söyledi.

 Mevcut anlaşmazlık, yeni bir seçim gerçekleştirilmesi ihtimalini artırıyor. Yeni bir seçim yapılması halinde bu, bir yıl içerisinde düzenlenen üçüncü seçim olacak. Geçen nisan ayında da bir seçim yapılmış ancak hükümetin kurulmasına olanak sağlayacak gerekli çoğunluğa ulaşılamamıştı.

İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin önümüzdeki pazar günü, hükümeti kurmakla görevlendirilecek kişiyi seçmek için parlamentoda temsil edilen parti başkanları ile istişarelere başlayacak.

İsrail medyası, oyların yüzde 99,8'inin sayıldığını aktardı.

Seçim Komisyonu, nihai sonuçların önümüzdeki çarşamba günü açıklanacağını, sandalye sayılarında az da olsa değişiklik olabileceğini bildirdi. Komisyon yaptığı açıklamada usulsüzlük yapıldığı bildirilen 14 merkezde yeniden oy sayımı yapılmasının gerektiğini belirtti.

Ortak Arap Listesi Bloku 13 sandalyenin sahibi olarak üçüncülüğe yerleşti.

Ortak Arap Listesi’nin seçimlerdeki güçlü performansı, Mavi-Beyaz İttifakı ve Likud partisinin koalisyon hükümeti kurması halinde başkanı Eymen Avde’nin ilk Arap muhalif lider olmasına olanak sağlayacak.

Bazı analistlere göre Ortak Arap Listesi’nin kaydettiği bu başarı Netanyahu’nun eylem ve söylemlerindeki öfkenin bir sonucu. Netanyahu’nun tutumunun Arap seçmenleri oy kullanmaya teşvik ettiği belirtiliyor.

Radikal dinci Şas Partisi 9 sandalye kazanırken eski Savunma Bakanı Avigdor Liberman liderliğindeki ulusal parti Evimiz İsrail 9 sandalye elde etti.  Radikal dinci Birleşik Tevrat Yahudiliği 8, Ulusal dinci Yeni Sağ 7, solcu İşçi Partisi 6 ve solcu İsrail Demokratik Birlik İttifakı da 5 sandalyenin sahibi oldu.

Editörün Seçimi

Multimedya