İran'dan ABD'ye tehdit: Akdeniz'den Hint Okyanusu'na kadar tüm bölgeleri hedef alırız

İran'dan ABD'ye tehdit: Akdeniz'den Hint Okyanusu'na kadar tüm bölgeleri hedef alırız

Cuma, 20 Eylül, 2019 - 13:30
İran’ın dini lideri Ali Hamaney'in Yüksek Askeri Danışmanı Tümgeneral Yahya Rahim Safevi (Mehr haber ajansı)
Londra/Şarku’l Avsat
İran’ın dini lideri Ali Hamaney'in Yüksek Askeri Danışmanı Tümgeneral Yahya Rahim Safevi, muhtemel bir saldırı karşısında İran’ın Akdeniz'den Hint Okyanusu'na kadar tüm bölgede ABD güçlerini hedef alacaklarını belirtti.

İran resmi haber ajansı IRNA’nın haberine göre Safevi, “ABD’liler İran'a karşı herhangi bir komplo düşünürse, onlara Akdeniz'den Kızıldeniz'e ve Hint Okyanusu'na kadar cevap vereceğiz" dedi.

Öte yandan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), geçtiğimiz Cumartesi günü Saudi Aramco’ya ait iki petrol tesisini hedef alan saldırının sorumlusunu tespit etmek amacıyla Suudi Arabistan’da yürütülen uluslararası soruşturmaya güvendiğini açıkladı.

Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman, ABD Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Albay Patrick Ryder ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Hoffman, Suudi Arabistan’daki petrol tesislerini hedef alan saldırıya ilişkin açıklamasında, İran’ı doğrudan suçlamayarak, "Orada tam olarak ne olduğuna dair değerlendirme yapması için Suudi Arabistan ile çalışıyoruz. Orada değerlendirme ekibimiz var ama Suudi Arabistan'ın saldırının tam olarak nereden geldiğini ve nihai sorumluları ilan etmesini bekleyeceğiz” dedi.

Bütün göstergelerin, İran'ın petrol tesisine yapılan saldırıdan bir şekilde sorumlu olduğu yönünde olduğunu dile getiren Hoffman, ABD yönetiminin saldırıya cevabının ne olacağına ilişkin soruya ise, “Bu kararlar henüz alınmadı” diyerek yanıt verdi.

Albay Patrick Ryder ise koruma amacıyla bölgeye ABD askeri takviyesi göndermeyi düşünüp düşünmediklerine ilişkin bir soruya, "Şu anda, güçlerin değiştirilmesi veya artırılmasıyla ilgili ilan edecek hiçbir planımız yok" ifadeleriyle yanıt verdi.

Albay Ryder, ayrıca, “Amacımız Ortadoğu'da çatışmayı önlemek” dedi.

ABD ordusu, bu yılın başlarında, İran ile artan gerilimleri gerekçe göstererek, Ortadoğu'ya bin takviye asker göndermişti.

Editörün Seçimi

Multimedya