Almanya'ya İran ile ticaret konferansı eleştirisi

Almanya'ya İran ile ticaret konferansı eleştirisi

Cuma, 20 Eylül, 2019 - 13:15
ABD'nin Berlin Büyükelçisi Richard Grenell
Berlin/Şarku’l Avsat
Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından Berlin’in ev sahipliğinde düzenlenen ve İran ile Avrupa ticaretini konu alan iki günlük konferans, ABD’nin Berlin Büyükelçisi ve İran muhalefetinin öfkesine yol açtı. ABD'nin Berlin Büyükelçisi Richard Grenell, elçilik tarafından yayınlanan bir açıklamasında, konferansı terörizmi finanse etmek ve ABD yaptırımlarının önemini küçümsemek için tehlikeli bir adım olarak nitelendirdi. Açıklamada, İran’ın vatandaşlarına karşı ciddi insan hakları ihlalleri işlediği, Avrupa topraklarında suikast planladığı ve Beşşar Esed’in Suriye’deki savaşını kolaylaştırdığını ifade etti.

İran'ın dini rejimine karşı mücadele eden Halkın Mücahitleri Örgütü'nün siyasi kanadı İran Ulusal Direniş Konseyi, Alman hükümetine konferanstan çekilme çağrısında bulundu. Konu ile ilgili açıklama yapan Direniş Konseyi’nin Berlin’deki sözcüsü Cevad Dabiran, İran ile ticareti arttırmaya yönelik konferansın skandal olduğunu söyleyerek, Suudi Arabistan’a yapılan saldırıların İran rejimi tarafından yapılan açık bir savaş eylemi olduğunu dile getirdi. Dabiran, İran’a verilmesi gereken cevabın, bankacılık ve ticari teşviklerin sağlanması ile değil bilakis “güçlü ve kararlı” yaptırımlarla olması gerektiğini dile getirdi.

Ancak konferanstaki hükümet yetkilisi Cevad Dabiran’ın bu eleştirisine karşılık vermedi. Şarku’l Avsat’ın, Tahran’ın küresel güvenliği tehdit etmekle ilgili suçlandığı bir dönemde İran ile ilişkileri geliştirmek için düzenlenen konferansa katılım hakkı olup olmadığı sorusuna, Almanya Dışişleri Bakanlığı Ekonomik İlişkiler Başkanı Miguel Berger gülerek cevap vermeden omuz salladı.

Almanya hükümet temsilcilerinden biri konferansta yaptığı konuşmada, Alman işadamlarını İran’a yatırım yapmaya davet etti. Berger, İran ile yasalar uyarınca iş yapan Alman şirketler üzerinde baskı olduğu iddialarını reddederek, ABD’nin İran ile işbirliğini dürdüren şirketlerin kara listeye ekleneceği uyarısına atıfta bulundu.

Berger, ABD’nin yaptırımlarından korunmayı amaçlayan Avrupa’nın yeni ödeme mekanizması INSTEX sisteminde “büyük ilerleme” kat edildiğini söyledi. Yeni ödeme mekanizmasına ilgi duyan şirketlerin isimlerini vermeyeceğini söyleyen Alman yetkili, İran’ın sağlık ve gıda işlemlerini kolaylaştırmayı amaçlayan INSTEX sisteminin yanı sıra yeni anlaşmalar istediklerini söyledi. Yetkili açıklamasında, “Hastanelere, ilaçlara ve tıbbi cihazlara odaklanmak istiyoruz ancak sadece bu değil, her türlü ticarete açığız” ifadelerini kullandı.

Alman şirketlerine, İran’a yatırım çağrısı

Almanya hükümeti, Alman şirketleri İran’da kalmaya ikna etmek için büyük zorluk çekiyor. ABD’nin nükleer anlaşmadan çekildikten sonra İran’a yönelik yaptırımları artırması ile Alman şirketler ülkeden geri çekildi. Avrupa Birliği (AB), INSTEX mekanizmasını onaylamasına rağmen şirketler, ABD yaptırımlarından endişe duyduğu için İran’da iş yapmakta isteksiz davranıyor. İran’ın Berlin Büyükelçici Mahmud Faranzadeh konferans sırasında yaptığı açıklamada, INSTEX ödeme sisteminin Tahran yönetiminin istediği gibi çalışmadığını ifade etti. Büyükelçi açıklamasında, Avrupa ile olan ticaret seviyesinin yaptırımların yeniden uygulamaya konulmasından bu yana önemli ölçüde düştüğünü belirterek, Avrupa mekanizmasının harekete geçmesini istedi.

Bu bağlamda, Almanya Dışişleri Bakanlığı Ekonomik İlişkiler Başkanı Miguel Berger, Almanya’nın Saudi Aramco petrol tesislerine yapılan saldırıları kınayarak “kabul edilemez” olduğunu belirtirken, nükleer anlaşmayı korumanın gerekli olduğunu söyledi. İran yönetimi, geçtiğimiz ay nükleer anlaşmanın taahhütlerini azaltacağını duyurdu. Tahran ile diyalogu canlandırmak için Fransız girişiminden bahseden Berger, destekleyici bir siyasi iklime duyulan ihtiyacın önemli olduğunu söyledi.

Almanya’dan saldırıya kınama

Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bir bildiride, Saudi Aramco tesislerine yönelik saldırının şiddetle kınandığı belirtildi. Berger, soruşturma sonuçlarının beklenmesi gerektiğine dikkati çekti.

Suudi Arabistan’ın önceki gün incelediği delillerde saldırının arkasında İran’ın olduğunu açıklamasına rağmen Alman yetkili, Tahran’ı suçlamayarak, soruşturma sonuçlarının beklenmesi gerektiğini ve İran’ı suçlamanın spekülasyonlara dayalı olduğunu aktardı.

Editörün Seçimi

Multimedya