Yemen'de Husiler 18 sivili katletti

Yemen'de Husiler 18 sivili katletti

Cuma, 20 Eylül, 2019 - 12:45
Husi yandaşları, Sana’da bir silah eğitiminde (AFP)
Taiz/Şarku’l Avsat
Yemen Ulusal Ordusu, Eylül ayı içerisinde ülkenin 4 vilayetinde Husiler tarafından başlatılan saldırılar sonucunda kadın ve çocuklar da dahil olmak üzere 18 sivilin öldüğünü açıkladı.

2 Yemenli kadın, ülkenin batısındaki Hudeyde şehrinin güneyinde İran destekli Husi milislerin döşediği bir mayın tarlasını ortaya çıkardı. Aynı şekilde Husiler, Hudeyde’de özgür kalan bölgeler, Tuhayta, Dureyhini ve Hays kasabaları başta olmak üzere bazı bölgelerde ulusal orduya ait mevziileri bombalayarak saldırılarını sürdürdü. Saldırılarda kadın ve çocuklar da dahil, çok sayıda sivilin öldüğü veya yaralandığı belirtildi.

Aynı şekilde Sana’nın kuzeybatısındaki Hacca, darbeci milislerin kalesi Saada, ülkenin güneyindeki Dali, merkezindeki Beyda ve Husilerin kuşatması altındaki Taiz’de yaklaşık 4 haftadır Yemen meşruiyetini destekleyen koalisyonun desteklediği ulusal ordu ve İran destekli Husi milisler arasında çatışmalar devam ediyor.

Eylül ayında 19 gün boyunca Husi milislerin Yemen’in 4 vilayetindeki farklı alanlarda düzenledikleri saldırılarda, kadın ve çocuklar da dahil 18 sivil hayatını kaybetti.

Yemen ordusuna ait “September Net” internet sitesinin haberine göre, 19 gün boyunca Taiz, Hudeyde, Beyda ve Dali’deki mahalleler ve yerleşim yerlerine yönelik devam eden Husi saldırılarında kadınlar, çocuklar, gençler ve yaşlılar dahil 18 sivil yaşamını yitirdi.

Haberde, 7 çocuk, 3 kadın, 10 genç ve yaşlının evlerinde, kamuya açık yollarda ve pazarlarda öldüğü belirtildi. Hudeyde ve Taiz’de 3 çocuk, 2 kadın, 4 genç ve yaşlı olmak üzere 9 sivilin de yaralandığı ifade edildi.

Yemen’in Aden’den sonraki en büyük ikinci liman kenti Kızıldeniz’i çevreleyen Hudeyde’de, 19 Eylül’de el-Tuhayta kasabasında ulusal ordunun ortak mevziileri topçu ve füzelerle bombalandı.

Askeri kaynakların Kızıldeniz sahil kesimindeki Amalika Tugayları medya merkezinden aktardığına göre milisler, farklı dağlık bölgelerdeki ordu mevziilerini birkaç top mermisi, havan topları ve roket güdümlü el bombalarıyla hedef aldı.

Yapılan açıklamada, Husi milislerin 14,5 kalibrelik orta ölçekli ve ağır silahlarla dağlık bölgeleri hedef aldığı belirtildi. Saldırıların ise hala devam ettiği ifade edildi.

Ortak kuvvetlere bağlı mühendislik ekipleri, geçen çarşamba günü Hudeyde’deki el-Havha kasabasının doğusundaki Katabah bölgesinde mayın döşeli bir araziyi temizlediklerini açıkladı.

Ortak kuvvetlerden bir kaynağın Amalika Tugaylarından aktardığına göre bölgeden 2 kadın, bir polis ekibini durdurarak onlara bir arazide gömülmüş yabacı cisimlere rastladıklarını belirtti.

Ortak kuvvetlerden bir mühendislik ekibinin, derhal bölgeye taşındığını, alanı araştırdığını ve Husiler tarafından döşenmiş mayınları tespit ettiğini söyleyen kaynak, ekiplerin 20’den fazla mayını etkisiz hale getirdiğini vurguladı.

Aynı şekilde yerel bir kaynak, mayın tarlasının bulunduğu alanın koyun ve deve sürülerini otlatmak için sıkça kullanılan bir alan olduğunu, kadın ve çocukların buradaki kuyulardan su almaya geldiğini kaydetti.

Editörün Seçimi

Multimedya