ABD Küba’nın BM heyetinden iki diplomatın ülkeyi terk etmesini istedi

ABD Küba’nın BM heyetinden iki diplomatın ülkeyi terk etmesini istedi

Cuma, 20 Eylül, 2019 - 09:00
BM’nin New York’taki merkezi (AFP)
Washington/Şarku’l Avsat
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, ‘ABD'nin ulusal güvenliğine zararlı faaliyetlerde bulunmaları’ nedeniyle, Küba’nın Birleşmiş Milletler (BM) heyetindeki iki diplomattan ülkeyi terk etmesini istediklerini açıkladı.

Ortagus, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Küba'nın BM misyonundaki iki üyeden ABD'nin ulusal güvenliğine zararlı faaliyetlerde bulunmalarının ardından ülkeden ayrılmalarını istedik” ifadelerini kullandı.

Küba Dışişleri Bakanlığı'na konuya ilişkin bilgi verdiklerini belirten Ortagus, “Küba’nın BM delegasyonu üyeleri, yalnızca Manhattan’da seyahat edebilir” şeklinde bir bilgi de verdi.

Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez de Twitter hesabından konuya ilişkin, “Küba’nın BM Daimi Temsilciliği’nden iki yetkilinin gayrı meşru olarak ülke dışına çıkarılmasını ve diplomatlar ile ailelerinin hareketlerinin zorlaştırılıp kısıtlanmasını kesin bir biçimde reddediyoruz. Kendilerine isnat edilen ve diplomatik statüleriyle uyumsuz olan eylemler kaba bir iftiradır” yorumunda bulundu.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric ise bu konuyu yakından takip edeceklerini ve ilgili hükümetlerle görüşeceklerini bildirdi.

1962’den bu yana Küba’ya ekonomik abluka uygulayan ABD, Başkan Donald Trump’ın 2017 yılında iktidara gelmesinden bu yana eski Başkan Barrack Obama’nın Küba ile yakınlaşma politikasından vazgeçerek, adaya yönelik yaptırımları artırdı.

Küba Cumhurbaşkanı Miguel Diaz-Canel, Temmuz ayında yaptığı bir konuşmada, Trump yönetimi tarafından uygulanan yaptırımların, adada ‘karmaşık bir ekonomik duruma’ neden olduğunu dile getirmişti.

ABD, Küba'yı, Havana'nın ana müttefiki olan Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya askeri destek vermekle suçluyor.

ABD, 2017'de, Havana'da gizemli şekilde hastalanan ABD diplomatlarını koruyamadığı gerekçesiyle 15 Kübalı diplomatı sınır dışı etmişti.

Editörün Seçimi

Multimedya