İran İHA'ları ve havadaki tehlike

İran İHA'ları ve havadaki tehlike

Cuma, 20 Eylül, 2019 - 07:00
Mişari Zeydi
Suudi Arabistanlı gazeteci- yazar
İran’ın Abkayk ve Hurays’da Aramco’ya ait dünyanın en büyük petrol rafinerisine yönelik arsız saldırıları tehlikeli olsa da bunlar, dünyada söz konusu edilmeyen bazı siyasi korkuları ortaya çıkardı.

Humeyni’nin muhafız gücünün bu denli hassas noktaları böyle hedef alabilmesi insanların çoğunu şaşırttı. Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı ve Arap Koalisyonu, Abkayk tesislerine yönelik saldırıda kullanılan araçları buldu. Bunlar, İHA ve alçak uçuşlu birkaç füze idi.

Uzaktan kumandalı İHA’lar, yeni bir küresel devrim mahiyetinde. Sivil kullanım yönü de var. Nitekim Uber ve Amazon gibi büyük şirketler, ulaşımı kolaylaştırmak için bu sivil boyuttan faydalanıyor. İHA’lar aynı zamanda çevresel amaçlar için de havalanıyor.

Genellikle küçük olup Global Hawk gibi son derece büyük boyutlara sahip türleri de bulunan bu uçakların en tehlikeli yanı, şu ana kadar gözetlenemeyen yeni bir ziyaretçi oluşlarıdır.

Modern askerî personel, güvenlik açısından bu tehlikenin zorluğu ve yeniliğini kabul ediyor. Askerî yayınlar yapan Defense News dergisine göre İHA’lar, uçaklar, büyük savaş uçakları ve balistik füzelerle çatışmak için tasarlanmış hava savunma araçları için yeni bir tehdit oluşturuyor.

Başka bazı raporlara göre İHA’ların sahip olduğu tehlikelerden bir diğeri de geleneksel savaş uçaklarına kıyasla ucuz olmasıdır. Ayrıca intihar görevlerinde hayati hedeflere saldırılar düzenleyebilir ve bomba atışı da yapabilir.

Bu askerî İHA’ları kontrol etmenin zorluğuna dair örnek vermek gerekirse Ağustos 2018’de Venezuela ordusunun 81. kuruluş yıldönümü töreni için toplanılan meydanda Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu hedef alan suikast girişimini hatırlayabiliriz.

Daha uzağa gidecek olursak İHA’ların Irak’taki İran Devrim Muhafızları kamplarını yok ettiği gibi güney banliyölerinde Lübnanlı Hizbullah’ın derinliklerine de girmesini örnek olarak gösterebiliriz. ABD’de ise biri Ocak 2015’te olmak üzere Beyaz Saray’ın avlusuna birkaç kez İHA uçağı düştü.

Bu uçaklar, hava savunmaları için yeni bir sorun teşkil ediyor. Hava savunma yetenekleri ile övünen Rusya bile Suriye’deki üslerini bu saldırıların tehlikesinden koruyamadı.

Şu an ABD ordusunda yer alan uzmanlar, bu tür saldırılara karşı tasarlanmış hava savunmaları geliştirmeye çalışıyor. Uygun caydırıcılık illa bulunacaktır. Tarih bize askerî teknolojinin her zaman öncü olduğunu öğretti. Yaygın olan, caydırıcı aracın saldırı aracından sonra gelmesidir. Tıpkı 11 Eylül 2001’deki sivil uçak saldırılarından sonra savunma ve koruma adına sivil uçak ve yolcuları denetleme şeklinde önlemlerin alınması gibi.

Evet, bu uçaklar ve bazı füzeler, ‘ok gibi deldi’ ve küresel yaygarayı tetikledi. Failinin muhakkak cezalandırılması gerekir. Nasıl, ne zaman, ne yolla; bu başka bir konuşma konusu. Ama bu saldırıların ‘caydırıcı’ bir ceza almadan öylece tarihe karışması kabul edilemez.

DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya