Kral Selman ve İmran Han, Aramco saldırısın görüştü

Kral Selman ve İmran Han, Aramco saldırısın görüştü

Cuma, 20 Eylül, 2019 - 06:30
Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Pakistan Başbakanı İmran Han (SPA)
Cidde/Şarku’l Avsat
Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, dün akşam Cidde’de Pakistan Başbakanı İmran Han ile bir araya geldi. Görüşmede ikili ilişkiler ve Aramco tesislerine yapılan terörist saldırı masaya yatırıldı.

Pakistan Başbakanı İmran Han, ziyareti sırasında Suudi Arabistan’ın petrol şirketi Saudi Aramco’nun Abkayk (Abqaia) ve Hurays’taki (Khurais) tesislerine yapılan saldırıyı kınayarak, bu saldırılar karşısında Pakistan’ın Suudi Arabistan’a destek vermeye hazır olduğunu vurguladı.

Kral Selman bin Abdulaziz ise bölgenin güvenliğini ve küresel enerji kaynaklarını hedef alan bu eylemin etkileriyle Suudi Arabistan’ın başa çıkabileceğini belirterek Pakistan’ın desteklerinden ötürü İmran Han’a teşekkür etti.

Ziyaret sırasında iki dost ülke arasındaki ilişkiler, bölgesel ve uluslararası gelişmeler masaya yatırıldığı.

İki liderin yaptığı görüşmeye, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in Müsteşarı ve Mekke Emiri Halid el-Faysal, Devlet Bakanı ve Ulusal Güvenlik Müsteşarı Dr. Musaid bin Muhammed el- Ayban, Dışişleri Bakanı İbrahim Abdulaziz el-Asaf, Maliye Bakanı Muhammed el-Cedan ve Özel Sekreter Yardımcısı Tamim bin Abdulaziz es-Salim katıldı.

Pakistan tarafında ise görüşmeye Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi, Pakistan Başbakan Müsteşarı Abdulhafız Şeyh, Pakistan’ın Riyad Büyükelçisi Raja Icaz ve bazı üst düzey yetkili katıldı.

Editörün Seçimi

Multimedya