Netanyahu'yu deviren Araplar, Gantz konusunda bölündü

Netanyahu'yu deviren Araplar, Gantz konusunda bölündü

Perşembe, 19 Eylül, 2019 - 14:15
Tel Aviv/Şarku'l Avsat
Tel Aviv/Şarku'l Avsat
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu liderliğindeki provokasyon kampanyasının ilk kurbanı İsrail vatandaşı Filistinliler olmuştu. Netanyahu’nun hedefinde söz konusu Arapları boykota yönlendirip 61 sandalye elde etme olsa da Filistinli Arap seçmen bu planı başarısızlığa uğrattı.

İsrail vatandaşı Filistinli Araplar, 2015'de de benzer bir şekilde oy kullanmak için sandık başına akın etti. Arapların seçimlere yüzde 62 oranında katılım gösterdiği bildirildi. 2015'de ise bu katılım yüzde 64 oranında gerçekleşmişti. Seçime katılan Arap seçmenlerin yaklaşık yüzde 80’i Eymen Avde’nin liderliğindeki ‘Ortak Arap Listesi’ne oy verdi. Yahudilerin seçime katılım oranı düşerken, Arapların gücü gittikçe arttı. Oyların yüzde 95’inin sayımı sonrasında elde edilen sonuçlara göre Ortak Arap Listesi 12 sandalye kazandı.

Seçim sloganı olarak, ‘Ortak Arap Listesi Bloku'na daha çok, Netanyahu’ya daha az oy’ ifadelerini kullanan Araplar, İsrail Başbakanı’nın başarısızlığına katkıda bulundu.

Eymen Avde, dün sabah merkez sol çizgideki Mavi ve Beyaz İttifakı'nın (Kahol Lavan) lideri Benny Gantz ile gerçekleştirdiği telefon konuşmasında, “Netanyahu’nun kazanmasını engelleyerek, vatandaşlara en iyi hediyeyi verdik” ifadelerini kullanması da bir tesadüf değil. Nitekim Ortak Arap Listesi liderlerinden biri, Araplara karşı yaptığı provokasyonlar için teşekkür etmek amacıyla Netanyahu’ya bir buket çiçek göndermeyi teklif etti.

Netanyahu seçim kampanyası ile seçmenin onurunu incitti. Bu yılın başlarında Ortak Arap Listesi’nin yapılan birçok hata nedeniyle Arap partilerinin liderlerine kızgın olanlar bile Ortak Arap Listesi Bloku'nu yeniden oluşturduktan sonra onları affetmeye ve oy vermeye karar verdiler. Onlar da dünyanın her yanındaki Filistinliler gibi bölünmekten nefret ediyor. Ellerine fırsat geçtiğinde de buna neden olan liderlerini cezalandırıyorlar.

Ancak burada sorulması gereken, Araplar, İsrail’deki politik yaşamı bir yandan siyasi ağırlıklarına uygun diğer yandan da öbür partilerden farkı talep ve çıkarları ile uyumlu olarak nasıl etkileyebilir? Ortak Arap Listesi, diğer partiler içerisinde İsrail işgalini durdurma, İsrail ile tüm Arap dünyası arasında barış sağlamak için tarihi fırsatı değerlendirme ve Filistin meselesini iki devletli bir çözüme dayanarak çözme koşulu ile en çok ilgilenen partiyi oluşturuyor. Ayrıca ayrımcılık politikası, ırkçı provokasyonun durdurulması ve eşitlik politikası ben çok benimseyen partilerden biri. Ortak Arap Listesi ayrıca, demokratik yasaların korunması ve başta ‘Yahudi Ulus Devlet Yasası’ olmak üzere ırkçı yasaların iptal edilmesi için çalışan tarafların başında yer alıyor.

Liderleri, İsrail politikasına etki etmek istedikleri takdirde Araplara sunulan olanaklar hiç de az değil. Benny Gantz’ın dün sabah Eymen Avde ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirme girişimi İsrail siyasi tarihinde bir ilk. İlk kez bir İsrail Başbakan adayı Arap partisi lideri ile telefon görüşmesi gerçekleştirerek, ortaklık ve işbirliği imkanlarını ele almak için bir araya gelmeyi talep etti.

Gantz, sonraki hükümeti kurmak yetkisini elde edebilmek için gerekli olan milletvekili sayısına ulaşmaya çalışıyor. Gantz’ın Başbakan olabilmek için 13 oya daha ihtiyacı var. Gereken çoğunluğu sağlayamadığı takdirde hükümet kurma yetkisine sahip olamayacak. Bu nedenle Avde’ye barış süreci ve eşitlik meselesi ile ilgili vaatte bulunması gerektiğinin farkında.

Araplar açısından ise Netanyahu’nun başbakanlığa ulaşmasını engellemek dahi büyük bir kazanç. Ancak İsrail’deki Arap toplumu liderlerinden politik hayata etkiyi ileriye taşıyacak adımlar atılmasını istiyor. İşgali durdurmak ve barış aramak, ya da Araplara karşı ırkçı ayrımcılığı durdurmak ve çeşitli alanlarda eşitlik, gelişme ve ilerleme sağlamak gibi taleplerini yerine getirilmesini bekliyor. Ortak Arap Listesi partisi içerisinde bir yanda Eymen Avde ve 1948 Filistin İslami Hareketi’nin öbür yanda Balad partisi ve Avde’nin mensup olduğu tarafın bir kısmı arasında sert anlaşmazlıklar mevcut. Blok içerisindekilerin bir kısmı Siyonist partilerle herhangi bir yakınlaşmayı reddediyor. Blok içerisindeki bu çatışma alevlenmeye başladı. Dün akşam bu konunun ele alındığı bir toplantı gerçekleştirildi ancak herhangi bir sonuca ulaşılamadı.

Editörün Seçimi

Multimedya