Riyad: İran, Aramco saldırısında 18 SİHA ve 7 Cruise füzesi kullandı

Riyad: İran, Aramco saldırısında 18 SİHA ve 7 Cruise füzesi kullandı

Perşembe, 19 Eylül, 2019 - 12:45
Maliki, saldırıda kullanılan füzeler ve SİHA’lar hakkında bilgi veriyor (Fotoğraf: Saad Al Dossary)
Riyad/Abdel Hadi Habtoor
Suudi Arabistan, Aramco şirketine ait Abkayk (Abqaiq) ve Hurays (Khurais) petrol tesislerine düzenlenen terör saldırısında 18 silahlı insansız hava aracı (SİHA) ve 7 Cruise füzesi kullanıldığını açıkladı. Açıklamaya göre SİHA ve füzelerin tümü kuzeyden geldi. Bu da Husilerin saldırının Yemen tarafından yapıldığı şeklindeki iddiasını çürütüyor.

Yemen'de Husilere'e karşı savaşan Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap Koalisyonu'nun ve Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı'nın Sözcüsü Turki el-Maliki SİHA’ların ve füzelerin atıldığı noktanın belirlenmesi için soruşturmalara devam edildiğini ve kısa zamanda bunun bilgisine ulaşılacağından emin olduğunu dile getirdi.

Maliki, dün, Arap ülkelerinden ve yabancı ülkelerden çok sayıda büyükelçinin katıldığı, Riyad’da düzenlenen basın toplantısında, "Saudi Aramco'ya yönelik saldırıda İran yapımı Delta-wing tipi SİHA'lar ve “Ya Ali” füzeleri kullanıldı. Saldırı kuzeyden güneye doğru yapıldı ve kesinlikle İran tarafından desteklendi” açıklamalarında bulundu.

El-Maliki, konuşmasına şöyle devam etti: “SİHA’ların ve füzelerin atıldığı noktanın belirlenmesi için soruşturmalara devam ediyoruz. Saldırı uluslararası hukuka aykırı, sorumlular hesap vermeli. İran'ın bölgedeki kötü niyetli uygulamalarını ve son olaylardaki sorumluluğunu kabul etmesi için uluslararası topluma çağrıda bulunuyoruz"

Saldırı Yemen'den değil İran'dan

El-Maliki, “İran, Abkayk (Abqaiq) ve Hurays (Khurais) petrol tesislerine düzenlenen terör saldırısının Yemen tarafından gerçekleştiğini kabul ettirme noktasında büyük çaba gösteriyor. Ancak saldırı kesinlikle Yemen tarafından gerçekleşmedi. Husilerle anlaşarak bu yalanı uydurdukları ortada. Ancak saldırı kuzeyden geldi” dedi.

Savunma Bakanlığı sözcüsü Turki el-Maliki, “Yapılan soruşturmalar Suudi Arabistan'ın müttefikleri ile paylaşıldı. Soruşturmalar neticesinde Duvedmi ve Afif’e yönelik saldırılarda İran yapımı Delta-wing tipi SİHA'ların kullanıldığı ortaya çıktı. Aramco saldırısı bunun devamı niteliğinde. Aramco saldırısında da aynı tip silahlar kullanıldı ve bu silahlar İran teknolojisine ait” açıklamasında bulundu.

Savunma Bakanlığı Sözcüsü Turki el-Maliki, “Hurays (Khurais) petrol tesisine düzenlenen saldırıda “Ya Ali” füzeleri kullanıldı. İran Devrim Muhafızları, 2019 yılının şubat ayında gelişmiş Cruise füzelerine sahip olduklarını açıkladı” ifadelerini kullandı.

El-Maliki, “Üç füze, saldırı sırasında hedefe ulaşamadan yere düştü. Füzeler kuzeyden güneye doğru atıldı. Yere düşen füzelerden biri hariç üçünün kalıntılarını bir araya getirdik ve incelemeye devam ediyoruz” dedi.

Savunma Bakanlığı Sözcüsü Turki el-Maliki,“Aramco saldırısında 18 SİHA ve 7 Cruise füzesi kullanıldı. Saldırı alt yapıyı ortadan kaldırmaya yönelik gerçekleşti. Bu teknolojideki füzelerin bu kadar uzak mesafeden gelmesi mümkün değil, Cruise füzeleri Yemen’den gönderilmiş olamaz” dedi.

El-Maliki, Suudi Arabistan'ın devam eden soruşturmalarda BM uzmanlarıyla birlikte çalıştığını ve SİHA’lar hakkında bilgi alabildiğini belirtti.

El-Maliki, Suudi Arabistan'ın Amerika Birleşik Devletleri’ne soruşturma ile ilgili bilgi verdiğini ve iki ülkenin bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak için yakın temas halinde olduğunu söyledi.

El-Maliki, daha önce Husilerin attığı 223 balistik füze ve onlarca SİHA’yı etkisiz hale getirdiklerini kaydetti ve dünya üzerinde herhangi bir ülkenin bu denli bir saldırı ile karşı karşıya kalmadığını ifade etti. El-Maliki, “Şimdi füzelerin atıldığı noktayı tespit etmeye çalışıyoruz, saldırının sorumluları muhakkak hesap verecek. Uluslararası toplum, İran’ın bölgede gerçekleştirmiş olduğu kötü niyetli uygulamalara bir dur demeli. Aramco saldırısının sorumluları BM Güvenlik Konseyi aracıyla hesap vermeli" ifadelerini kullandı.

Editörün Seçimi

Multimedya