Fransa: Husilerin Aramco açıklamasına inanmak zor

Fransa: Husilerin Aramco açıklamasına inanmak zor

Perşembe, 19 Eylül, 2019 - 12:15
Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian (Reuters)
Paris/Şarku'l Avsat
Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, bugün yaptığı açıklamada Saudi Aramco şirketine ait iki petrol tesisini hedef alan saldırıları Yemen’deki Husilerin üstlendiği açıklamaya ‘inanmanın oldukça zor’ olduğunu söyledi.

Le Drian, Sky News televizyonuna yaptığı açıklamada, “Yemen’deki isyancılar, bu saldırıları kendilerinin gerçekleştirdiklerini açıkladı. Buna inanmak oldukça zor. Sonuçlarını beklediğimiz uluslararası bir soruşturma var. Bu sonuçlardan önce bir fikir beyan etmeyeceğim” dedi. Saldırılara ilişkin soruşturmanın hızlı yürütüleceğini söyledi.

Suudi Arabistan ve ABD Başkanı Donald Trump yönetimi, dünyanın en büyük ham petrol arıtıcılarından biri olan iki tesisi hedef alan saldırıların Suudi üretiminin yarısını durdurduğuna işarette bulundu.

Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, saldırılarda kullanılan silahların, İran’la olay arasındaki bağlantıyı doğruladığı bildirildi.  Husi milislerini destekleyen İran, saldırılarda herhangi bir rolü olmadığını iddia ediyor.

Editörün Seçimi

Multimedya