Davutoğlu'nun ekibinden 'Kasım'da erken seçim' iması

Davutoğlu'nun ekibinden 'Kasım'da erken seçim' iması

Perşembe, 19 Eylül, 2019 - 10:30
Ankara/Said Abdurrazık
AK Parti’den geçtiğimiz hafta istifa eden eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ekibi, ‘2020 yılının kasım ayında bir erken seçim göründüğü’ iddiasında bulundu.

Davutoğlu'nun ardından partisinden istifa eden AK Parti 26. Dönem Konya Milletvekili Ömer Ünal şu ifadeleri kullandı:

“2020 yılının haziran ayından önce seçim olmaz. Çünkü vekillerin 2020 yılının haziran ayında yaşları tutmasa da milletvekili statüsünden emekli olmaları için günleri dolmuş oluyor. Ama 2020 yılının kasım ayında bir erken seçim gözüküyor.”

Ünal ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile sol çizgideki Vatan Partisi lideri ve yıllar önce Erdoğan hükümetine karşı bir darbe yapmayı planladığını iddia edilen Ergenekon örgütüne yönelik dava sanıklarından Doğu Perinçek arasındaki yakınlaşmadan rahatsız olduğunu dile getirdi.

Eski Dışişleri Bakanı ve  Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı olan Ali Babacan’ın ardından Davutoğlu, eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin, eski Bakanlardan Nihat Ergün ve Beşir Atalay da istifa etmişti.

Metin Topuz davasında ara karar

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dördüncü duruşmada, casusluk ve terör örgütüne destek suçlamasıyla tutuklanan ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz'un tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Mahkeme heyeti, bir sonraki duruşmayı 11 Aralık tarihine erteledi.

ABD'nin uyuşturucu ile mücadeleden sorumlu güvenlik birimi DEA’da uzun süre tercüman olarak görev yapan Topuz’un davası, ABD ile Türkiye arasındaki ilişkileri olumsuz yönde etkileyen nedenlerden biri olarak görülüyor.

Editörün Seçimi

Multimedya