Uluslararası uzmanlar, Aramco saldırısının kanıtlarını BMGK'ya sunmaya hazırlanıyorlar

Uluslararası uzmanlar, Aramco saldırısının kanıtlarını BMGK'ya sunmaya hazırlanıyorlar

Perşembe, 19 Eylül, 2019 - 08:45
İran’ın saldırıda parmağı olduğuna dair kanıtlar (Fotoğraf: Saad Al Dossary)
New York/Ali Barada
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, geçtiğimiz cumartesi günü Abqaiq (Abkayk) ve Khurais (Hurays )petrol tesislerine düzenlenen terör saldırıları hakkında bilgi ve kanıt almak için uluslararası uzmanların Suudi Arabistan’a gittiğini açıkladı. BM Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından İran nükleer anlaşması konusundaki 2231 nolu karar ve Yemen'deki yaptırımlarla ilgili 2140 nolu karar uyarınca verilen görev doğrultusunda uzmanlar Suudi Arabistan’a gidecek.

BM’ye bağlı teknik uzmanlar Aramco'nun petrol tesislerine yapılan saldırıların ardından 16 Eylül'de Suudi Arabistan'ın çağrısıyla Riyad'a gitti. Güvenilir bir kaynak, uzmanların, Yemen uzman ekibinin bir parçası olduğunu ve BMGK’nın 2231 nolu kararının uygulanmasını değerlendirecek ekip olduğunu aktardı. Uzman ekipler saldırı hakkındaki bilgileri kendi yetkileri uyarınca inceleyecekler. Araştırmanın sonuçlarını yine yetkileri çerçevesinde uygun gördükleri şekilde BMGK’ya sunacak.

Söz konusu kaynak Suudi Arabistan'ın uluslararası uzmanları karşılamak için hazır olup olmadığı ile ilgili şöyle dedi: “BMGK’nın 2231 sayılı kararı ve bu konudaki açık yetkisi uyarınca, BM’nin Siyasi İşler Dairesi ve barış süreci uzmanları Suudi Arabistan'a gittiler. Uzmanlar, işlerini BMGK tarafından kendilerine verilen yetkiye uygun yapacaklar. Bu ilk defa gerçekleşen bir durum değil, bu açıkça Güvenlik Konseyi tarafından tanımlan bir görevdir. Suudi Arabistan'a yönelik terör saldırıları mümkün olabildiğince sert bir dille kınandı. Çünkü bu terör saldırısı Körfez’de tansiyonun yükselmesine neden olabilir. Tansiyonun yükselmesinin önüne geçilmeli. Körfez'de, doğrudan petrol piyasası üzerindeki etkisini gördüğümüz, bölge ve dünya için yıkıcı sonuçlar doğurabilecek olan büyük bir çatışmadan kaçınılması için birtakım şartların yaratılmasına kesin olarak ihtiyaç var.”

BMGK’nın olası bir rolü hakkındaki soruya Guterres, “BMGK’nın misyonu barış ve güvenliğe yönelik tüm tehditleri ele almaktır. Dünyada barış ve güvenlik için şu anda Körfez’de olduğundan daha ciddi bir tehdit olduğunu düşünmüyorum. BMGK’ şu anda büyük bir rol üstleniyor” dedi.  BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths ise BMGK’nın bölgenin karşı karşıya kaldığı sorunlarla mücadelede asla pes etmeyeceğini söyledi. Griffiths sözlerine şöyle devam etti: “Yemen halkı dramatik sorunlarla karşı karşıya, bu yüzden Stockholm Anlaşmasının uygulanması ve birtakım kazanımların elde edilmesi için elimizden ne geliyorsa yapmalıyız.”

Uzmanların Yemen’deki incelemelerin sonuçlarını ne zaman teslim edeceği ile ilgili soruya, Martin Griffiths, “Uzmanlar raporu BMGK’ya sunar, daha sonra bunun zamanlaması ve ardından  takip edilecek süreç belirlenir” cevabını verdi.

Şarku'l Avsat muhabirinin, “Suudi Arabistan'a yönelik saldırıları bir “savaş eylemi” olarak değerlendiriyor musunuz?” şeklinde sorduğu soruya cevap olarak BM Yemen Özel Temsilcisi Griffiths, gerginliği tırmandırabilecek bu saldırıların kınanması gerekiyor. Griffiths saldırıların uluslararası insan haklarını ihlal ettiğini ve tekrar edilmemesi gerektiğini belirtti. Griffiths, “Saldırıların barış için yapılmadığı ortada, Husilerin saldırıların sorumluluğunu üstlenmesi ise bir savaş ilanı" ifadelerini kullandı.

Editörün Seçimi

Multimedya