Hariri, Müstakbel TV'nin 'askıya alındığını' duyurdu

Hariri, Müstakbel TV'nin 'askıya alındığını' duyurdu

Perşembe, 19 Eylül, 2019 - 08:45
Beyrut/Şarku’l-Avsat
Lübnan Başbakanı Saad Hariri, Müstakbel televizyonu çalışanlarının grevde olması ve hâlihazırdaki kriz nedeniyle kanaldaki çalışmaların askıya alındığını duyurdu. Müstakbel gazetesi de yaklaşık bir yıl önce kapanmıştı.

Müstakbel TV haber müdürü Imad Assi, Şarku’l-Avsat’a yaptığı açıklamada durumu netleştirmek ve uygun kararları almak için ilgili yetkililer arasında yapılan toplantıların ve yayınların kesintiye uğramayacağını, programlara yeniden devam edileceğini söyledi, “Televizyon yeniden yapılandırılıncaya kadar muhtemelen bu formül uygulanmaya devam edilecek” dedi. Assi, Müstakbel TV’ye bağlı Şark FM’in akıbeti hakkında yaptığı açıklamada çalışmaların rutin bir şekilde devam edeceğini belirtti.

1994 yılında ülkenin eski Başbakanı Refik Hariri döneminde kurulan Müstakbel TV’nin çalışanlarına yönelik yazılı açıklamada bulunan Hariri şu ifadeleri kullandı:

“Mali sorunlar nedeniyle kapatılan Müstakbel gazetesinin ardından Müstakbel TV’nin de çalışmalarını askıya almak beni oldukça üzen bir karardı. Bu, ne benim  ne Müstakbel Hareketi destekçileri ne de çeyrek yüzyıldan fazla bir süre boyunca kanala eşlik eden, Lübnan ve Arap sorunlarının çözümüne hizmet etmek için çaba, yetenek ve yetkinlik konusunda seçkin bir medya deneyimine sahip olan kurucular, işçiler ve milyonlarca Lübnanlı ve Arap izleyici için kolay bir karardır. Şehit başbakan Refik Hariri, Müstakbel’i Lübnan halkının çok renkliliği, ortak yaşamları, kültürleri, özgürlükleri, açıklıkları ve neşe tutkusunu göstermesi için istemişti. Müstakbel adını kanala ulus, medeniyet, toplum ve kültür kavramlarının ifade ettiği Arap vicdanına köprü olması için vermek istedi. Müstakbel en zor şartlarda hayatta kalmak ve devam etmek için araçlar sağlamak üzere bir araya gelmiş gerçek bir aile olmasaydı başarı, gelişme ve genişlemeyi sağlayamazdı. Güvenlik tehdidi ve siyasi risklerle finansal ve idari zorluklar zincirinin üstesinden gelemezdi. O, ömür boyu kalbimde kıymetli bir emanet olarak kalacak olan, otantikliğin, performansın, fedakarlığın ve asil sadakatin adıydı. Allah’tan herkesin bildiği zor şartlara rağmen yükümlülüklirimi yerine getirmeme yardım etmesini diliyorum..”

Lübnan Başbakanı Hariri açıklamasının devamında çalışmaların devam edeceğine dikkat çekti:

“Müstakbel ailesinin, tüm Lübnanlı ve Arap kardeşlerim ekranların kararmayacağını ve kanalın geçmişin bir parçası olmayacağını bilmeleri önemlidir. Biriken mali yüklerin hafifletilmesi sürecine girdik. Gelecek aylarda Lübnan ve Arapları aydınlatan, ulusal, ekonomik ve sosyal gelişmelere uygun bir medya ve haber kimliği ile öne çıkan yeni bir evreye hazırlanıyoruz.”

Çalışanlara haklarını takip etme sözü veren Hariri özrünü şu sözlerle sundu:

“Müstakbel TV’nin tüm çalışanlarına ve şartlar bizi işi askıya alma noktasına getirmeden önce her sabah Müstakbel gazetesinde hayatlarını geçiren meslektaşlarına takdir, özür ve şükranlarımı gönderiyorum.”

Editörün Seçimi

Multimedya