Suudi Arabistan’dan Aramco saldırısı ile ilgili İran’ı işaret eden deliller

Suudi Arabistan’dan Aramco saldırısı ile ilgili İran’ı işaret eden deliller

Perşembe, 19 Eylül, 2019 - 07:00
Riyad/Şarku’l Avsat
Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı, Saudi Aramco'nun iki petrol tesisini hedef alan terör saldırısında kullanılan silahlı insansız hava aracı (SİHA) ve füze parçalarını, düzenlenen basın toplantısında sunarak, saldırının İran destekli olduğunu savundu.

Savunma Bakanlığı Sözcüsü Albay Turki el-Maliki, "Saudi Aramco saldırısının Yemen topraklarından düzenlenmediğine ilişkin kanıtlarımız var. Saldırı kuzeyden düzenlendi ve şüphesiz İran tarafından desteklendi. Saldırının arkasında kim olduğunu öğrenebilmek için füze kalıntılarını topladık. Tüm analizler İran’ı işaret ediyor" dedi.

Maliki, geçtiğimiz Cumartesi günü meydana gelen saldırıda toplam 25 İran yapımı Delta-wing tipi SİHA ve İran'a ait 'Ya Ali' güdümlü füzelerinin kullanıldığını söyledi.

3 füzenin hedefine ulaşamadığını aktaran Albay el-Maliki, “Saudi Aramco’nun Abkayk (Abqaiq) ve Hurays (Khurais) petrol tesislerini hedef alan saldırı, yine İran'ın arkasında olduğu önceki saldırıların bir devamı niteliğinde.  Bu, İran rejiminin sivilleri ve altyapıları hedef aldığını gösteriyor. İran’ın ajanları aracılığıyla bölgedeki sabotaj eylemlerine katıldığına dair kanıtlarımız var” dedi.

El-Maliki, Suudi Arabistan’ın SİHA'lar ve füzelerin gönderildiği noktanın tam olarak belirlenmesi için müttefikleriyle yürüttüğü soruşturmaya devam ettiği bilgisini verdi.

Sözcü el-Maliki, terör tehdidi ve İran’ın kötü eylemlerinin sadece Suudi Arabistan'ı değil, uluslararası toplum ve enerji güvenliğini de hedef aldığını söyleyerek, uluslararası topluma İran'ın kötü eylemlerini durdurmak için birlikte çalışma çağrısında bulundu.

Editörün Seçimi

Multimedya