Pompeo, Veliaht Prens ile bir araya geldi

Pompeo, Veliaht Prens ile bir araya geldi

Perşembe, 19 Eylül, 2019 - 06:15
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman Cidde'de ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüştü (SPA)
Cidde/Şarku’l Avsat
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile Cidde'de bir araya geldi.

Saudi Aramco’nun Abkayk ve Hurays'ta bulunan tesislerine düzenlenen saldırı sonrası Suudi Arabistan'ı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Cidde kentinde Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile görüştü. Görüşmede Aramco saldırısının ele alındığı açıklandı.

Pompeo, ABD’nin bu suç eylemleri karşısında Suudi Arabistan'ın güvenliği ve istikrarına verdiği desteği dile getirerek, Suudi liderliğinin bölgenin refahı için önemli çalışmalar yaptığını ifade etti.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ise görüşme sonrası bu saldırıların bölgenin güvenliğini dengesizleştirmeyi ve küresel enerji arzına ve küresel ekonomiye zarar vermeyi amaçladığını söyledi.

Pompeo, görüşme öncesi havalimanında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Husi milisler tarafından üstlenilen arkasında ise İran'ın olduğu iddia edilen Aramco petrol sahasına düzenlenen saldırıların ‘savaş nedeni' olarak görülebileceğini söylemişti. Husiler'in saldırıyı üstlenmesini ‘hileli bir iddia' olarak değerlendiren Pompeo, “Bu Ayetullah'ın global enerji arzı üzerinde risk oluşturan bir parmak izine sahip olduğu gerçeğini değiştirmiyor” demişti.

Editörün Seçimi

Multimedya