Yemen Cumhurbaşkanı Yardımcısı: Aramco saldırısı İran'ın bölgedeki yıkıcı rolünü ortaya koyuyor

Yemen Cumhurbaşkanı Yardımcısı: Aramco saldırısı İran'ın bölgedeki yıkıcı rolünü ortaya koyuyor

Çarşamba, 18 Eylül, 2019 - 19:15
(SPA)
Aden/Şarkul Avsat
Yemen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Muhsin el-Ahmer, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Saudi Aramco'ya yönelik düzenlenen terör saldırılarının, İran rejiminin bölgedeki yıkıcı rolündeki ısrarını ortaya koyuyor” açıklamalarında bulundu. Ahmer, terör saldırısının ülke ekonomisine yönelik açıkça bir darbe olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz Cumartesi günü Aramco şirketine ait Abkayk ve Hurais petrol tesislerine yapılan saldırıların İran tarafından gerçekleştirildiğine dair şüphelerin olmasının ardından Husi grubu, saldırıyı üstlenmede gecikmedi.

Felita, önümüzdeki günlerde Husi grubunun daha sert ve daha etkili operasyonlar gerçekleştireceğini vaat etti.

Suudi Arabistan tarafından yapılan açıklamada, kullanılan silahların İran yapımı olduğu belirtildi.

Yemen’in BM Temsilcisi Muhammed El-Saadi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK), geçtiğimiz Pazartesi günü yaptığı konuşmada, "İran, Yemen’e ve bölgeye ağır hasarlar verdi ve İran devriminin sloganını yükselten baskı ve işkence yöntemlerini benimseyen Husi milislerinin silahlanıp finanse edilmesinde ciddi rol oynadı" ifadelerini kullandı.

El-Saadi İran'ı ‘komşu ülkelerin güvenliğini ve Kızıldeniz'deki uluslararası deniz güvenliğini ihlal etmekle suçladı.

Diğer yandan, geçtiğimiz Cumartesi günü Aramco şirketine ait Abkayk ve Hurais petrol tesislerine yapılan terör saldırılarını kınayarak, Yemen hükümetinin, güvenlik ve istikrarını etkileyen her hususta Suudi Arabistan ile olan ortak tutumunu dile getirdi.

Son olarak, ülkesinin, terörizmle mücadelede ve bölgenin güvenliğini ve istikrarını sağlamada aldığı tüm kararları desteklediğini ifade etti.

Editörün Seçimi

Multimedya