Karkaş: Hedefimiz Yemen'i darbeci Husiler'in elinden geri almaktır

Karkaş: Hedefimiz Yemen'i darbeci Husiler'in elinden geri almaktır

Çarşamba, 18 Eylül, 2019 - 18:45
BAE Dış İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Karkaş
Cidde/Ahmed Gallab
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dış İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Karkaş, ülkesi ve Suudi Arabistan’ın Yemen’deki ana hedefinin, ülkeyi darbeci Husiler’in elinden geri almak olduğunu vurguladı. BAE’nin Yemenli taraflar arasındaki iç cepheleri birleştirmek için ‘Cidde Diyaloğu’na tam destek verdiğinin altını çizdi.

Karkaş, Şarku'l Avsat’a yaptığı açıklamalarında, Yemen'deki herkes için nihai amacın savaşı sonlandırmak olduğunu söyledi. Ancak bunun bölge için güvenlik ortamı oluşturulması ile bağlantılı olduğunun üzerinde durdu. BAE'nin Suudi Arabistan'a Cidde Diyaloğu’nu yönetme ve güvenliği sağlama konusundaki güvenini dile getirdi.

Bakan Karkaş, BAE ile Yemen'deki koalisyona öncülük eden kardeş Suudi Arabistan arasındaki stratejik vizyonda anlaşma ve fikir birliği olduğunu ifade etti. Karkaş, “Suudi Arabistan’ın şu an güneyde görmekte olduğumuz anlaşmazlığı önleyeceğine tam olarak güveniyoruz. BAE, seçim hakkının Yemenlilere ait olduğu görüşünün arkasındadır. BAE olarak, ister kuzeyde, ister güneyde, gerekse meşru hükümetten gerekse dışarıdan olsun, Yemenli politikacılarla yaptığımız tüm toplantılarda tavrımız aynı; Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in bölgede derin ve tehlikeli bir stratejik değişimi önlemek için ve Yemen devletini darbeci Husiler’den deri almak için Kararlılık Fırtınası operasyonu daveti üzerine Yemen’de bulunuyoruz. Yemen'in geleceği ve nasıl olacağı ve bir sonraki Yemen devletinin şekli konusu ise tamamen Yemen halkına ait bir konudur” dedi.

Editörün Seçimi

Multimedya