Ankara, güvenli bölgeyi genişletmek istiyor

Ankara, güvenli bölgeyi genişletmek istiyor

Çarşamba, 18 Eylül, 2019 - 18:30
Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib’de bir sokak (AFP)
Ankara/Said Abdurrazık
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’nin kuzeyinde kurulan güvenli bölgede yaşamak üzere 3 milyon Suriyeli mültecinin ülkelerine dönebileceğini açıkladı. Fırat’ın doğusunda ABD ile işbirliği içinde kurulan güvenli bölgenin, bu hedefe ulaşılıncaya kadar genişletilmesi gerektiğini belirtti.

Erdoğan, Suriye’nin kuzeyindeki güvenli bölgeye daha fazla uluslararası destek alamazsa, Suriyeli mültecilerin Avrupa’ya giriş yapabilmesi için kapılarını açabileceği konusunda daha önce defalarca uyarıda bulundu. Türkiye, güneyindeki komşu ülkede 2011 yılında başlayan savaştan bu yana ülkesine sığınan 3.6 milyon Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapıyor.

Geçtiğimiz Pazartesi günü Ankara’da gerçekleştirilen Türkiye, Rusya ve İran katıldığı üçlü zirvesinin ardından yayınlanan kapanış bildirgesinde, güvenli bölge konusunda, çabaların koordine edilmesinin gerekliliğine dikkat çekildi. Suriye'nin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü zayıflatmayı amaçlayan ayrılıkçı gündemlerin ele alınması gerektiği vurgulandı.

Kapanış bildirgesine göre 3 lider, İdlib’deki gerginliğin azaltılması konusunu dikkatle bir şekilde ele aldı. İdlib anlaşmalarının tüm maddelerinin, özellikle de 17 Eylül 2018'de bölgede gerilimi azaltıp istikrara kavuşturmak için imzalanan Soçi Anlaşması'nın uygulanması yoluyla, sükûneti sağlama konusundaki kararlılık yinelendi.

Öte yandan Türkiye ve ABD kuvvetleri, Suriye'nin kuzeydoğusunda, dün, beşinci ortak helikopter devriye uçuşunu gerçekleştirdi. Türk ve ABD ordularına ait iki helikopterin Akçakale’den kalkarak, Suriye sınırına doğru yöneldi.

Türkiye, Suriye'nin kuzey sınırı boyunca güvenli bir bölge kurma aşamasının bir parçası olarak geçtiğimiz hafta Fırat'ın doğusunda ABD ile ilk ortak devriyesini gerçekleştirdi. . Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geçtiğimiz Salı günü yaptığı açıklamada, ülkesinin ABD’nin güvenli bölge konusundaki tutumundan memnun olmadığını söyledi.

Çavuşoğlu, “ABD'nin oyalama sürecine girmek istediğini düşünüyoruz. ABD'nin attığı adımlar kozmetik adımlardır” dedi. 

Ancak Pentagon tarafından yapılan açıklamada, Türkiye ile koordineli olarak güvenli bölge anlaşmasını uygulamak için ‘ciddi’ adımlar atıldığı belirtildi.

Editörün Seçimi

Multimedya