Nebil Karvi ile ikinci tura kalan Kays Said: Tunuslular meşru bir devrim gerçekleştirdi

Nebil Karvi ile ikinci tura kalan Kays Said: Tunuslular meşru bir devrim gerçekleştirdi

Çarşamba, 18 Eylül, 2019 - 15:00
Tunus’taki seçim sonuçlarının açılanması sırasında iki aday ekrana yansıtılırken (Reuters)
Tunus/Munci Suaydani/Şarku'l Avsat
Tunus Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu, geçtiğimiz Pazar günü gerçekleşen seçimlerin ardından Cumhurbaşkanlığı için yarışan bağımsız aday Kays Said ve Tunus'un Kalbi Partisi Lideri Nebil Karvi'nin ikinci tura kaldığını açıkladı.

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Nebil Bafun dün başkentte düzenlenen basın toplantısında, cumhurbaşkanı seçimlerinde Anayasa Profesörü Kays Said’in yüzde 18,4 oy aldığını, Nebil Karvi’nin ise oyların yüzde 15,6’sını alarak ikinci tura kaldığını açıkladı. Medya patronu olan Karvi, kara para aklama suçundan cezaevinde bulunuyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu önümüzdeki ay yapılacak. Ancak tam bir tarih belirlenmesi için ilk tur sonuçlarının açıklanması için yasal seçim prosedürlerinin tamamlanması gerekiyor. Said, seçmenlerin “meşru bir devrim gerçekleştirdiğini” söyledi. Bağımsız aday Said açıklamasında, “Seçmenler açık ve net bir mesaj gönderdi. Anayasa ve meşruiyette bir devrim yarattılar. Yeni bir şey istiyorlar. Yeni siyasi düşünceye ihtiyacımız var. Bugün birinci sıradayım, çünkü geleneksel bir seçim kampanyası yürütmedim. Yasal yollarla gençlerin hayal ve özlemlerini geliştirmeyi sağlayan açık bir kampanya yürüttüm” şeklinde konuştu.

Said açıklamasına, “Sosyal sorunlar merkezi otorite tarafından çözülmeyecek. Bu sorun halkın çözebileceği bir şey olacak. Bir program satmıyorum, vatandaşlar sefaleti yenmek için iyi seçenekleri bilmeli” şeklinde devam ederek, Sidi Bu Zeyd ve Kassarin bölgesindeki gençlerin kendi gündemlerini belirleyebileceğini söyledi.

Seçimi kazanması durumunda sivil toplumun ana aktör olacağını ifade eden Said, yerel demokrasiye odaklanmış yeni bir siyasete ihtiyaç duyduklarına vurgu yaptı. Muhafazakâr çevrenin endişelerine dair açıklama yapan Kays Said, “Tunus her zaman açık ve ılımlı bir toplum olmuştur. Tüm modern fikirlere açığım, hepsini konuşabiliriz” dedi.

Seçim Komisyonu, Nahda Hareketi’nin Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Moro’nun yüzde 12.9 ile seçimde en yüksek oy oranına sahip üçüncü isim olduğunu açıkladı. Abdulkerim ez-Zubeydi ise yüzde 10.7 ile dördüncü olurken, Başbakan Yusuf eş-Şahid yüzde 7.4 ile beşinci sırada yer aldı.

Seçim sonuçları, Moro, ez-Zubeydi ve Şahid için büyük yenilgi olarak görülüyor. Seçim sonuçları partilerde çeşitli revizyon ve lider değişikliklerine yol açabilir.

Öte yandan Nahda Hareketi’nin Şura Meclisi Üyesi Zübeyr eş-Şehudi, Raşid Gannuşi’ye istifa çağrısı yaptı.

Editörün Seçimi

Multimedya