Trump: ABD başkanlık seçimleri öncesi Çin ile ticaret anlaşmasına varılabilir

Trump: ABD başkanlık seçimleri öncesi Çin ile ticaret anlaşmasına varılabilir

Çarşamba, 18 Eylül, 2019 - 13:00
ABD Başkanı Donald Trump (AFP)
Washington/Şarku’l Avsat
ABD Başkanı Donald Trump, Çin ile herhangi bir ticari anlaşma yapılıp yapılmayacağına ilişkin yaptığı açıklamada, ABD başkanlık seçimleri öncesi ya da birkaç gün sonra olabileceğini kaydetti.

Reuters’ın haberine göre Trump, New Mexico eyaletinden Kalifornia'ya giderken uçakta gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

ABD Başkanı, “Eğer Çin ile anlaşma seçimlerden sonra olursa, daha önce hiç görmediğiniz türden bir anlaşma olur. Çin benim kolayca kazanacağımı düşünüyor ve bu konuda endişeli çünkü onlara anlaşmanın seçimden sonra olursa şu anda yapılacak bir anlaşmadan daha kötü olacağını söyledim. Ancak başka birinin kazandığını görmek isterler mi? Kesinlikle evet” dedi.

Trump’ın bu yorumu, ABD ve Çin ticari ticaret müzakerecilerinin, yaklaşık iki ayın ardından Washington’da ilk yüz yüze görüşmesine günler kala geldi.

Görüşmelerde, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında 14 aydır süren ticaret savaşından bir çıkış yolu bulmak amacıyla Ekim ayı başında yapılması beklenen üst düzey müzakerelerin önünün açılması hedefleniyor.

Söz konusu görüşmeler öncesinde Trump, 250 milyar dolarlık Çin ürününe ek gümrük vergisi getirme kararını 1-15 Ekim tarihleri arasına ertelediğini açıkladı.

Çin ise ABD’de üretilen bazı kanser ilaçları ve hayvan yemi gibi ürünlere misilleme olarak getirdi ek gümrük vergisini erteledi. Ancak her iki ülkedeki ticaret uzmanları, yöneticiler ve hükümet yetkilileri, ABD-Çin ticaret savaşının, çözülmesi yıllar sürebilecek ek gümrük vergilerinden çok daha derin bir siyasi ve ideolojik savaş haline geldiğini düşünüyor.

Editörün Seçimi

Multimedya