ABD, BMGK'nın 'Aramco saldırısına' yanıt vermesini istiyor

ABD, BMGK'nın 'Aramco saldırısına' yanıt vermesini istiyor

Çarşamba, 18 Eylül, 2019 - 12:45
Saudi Aramco’ya ait Abkayk (Abqaiq) petrol tesisinden yükselen dumanlar (Reuters)
Washington/Şarku'l Avsat
ABD’li üst düzey bir yetkili dün yaptığı açıklamada Washington’ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Suudi Arabistan’da iki petrol tesisini hedef alan ve arkasında İran’ın olduğu iddia edilen saldırılara yanıt vermesini umut ettiğini bildirdi.

AFP’nin haberine göre yetkili, Suudi Arabistan’ın Saudi Aramco şirketine ait iki dev petrol tesisinin hedef alınması nedeniyle BMGK’dan harekete geçme talebinde bulunması gerektiğini söyledi. Ancak bunun da öncesinde ABD’nin dosya ile ilgili bilgiler hazırlaması gerektiğine dikkat çekti.

Yetkili, gazetecilere yaptığı açıklamada “BMGK’nın bu konuda rol oynayabileceğini düşünüyoruz” ifadesini kullandı.

İsmini vermek istemeyen yetkili, Suudi Arabistan’ın küresel çapta yankıları olan saldırılara uğradığını söyledi. BMGK’nın uluslararası barış ve güvenliğe yönelik tehditlerle mücadele etmek üzere kurulduğuna dikkat çeken yetkili saldırının bu kapsama girdiğini söyledi ancak Konsey’den ne tür bir hamle beklendiğini belirtmedi. Yetkili, Rusya ve Çin’in veto etme ihtimaline dikkat çekti. Daha önce ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’a karşı tek taraflı yaptırımlarını eleştirdiklerine atıfta bulundu.

Avrupalı güçler kendilerini Trump’ın İran’a yönelik zorlayıcı yaklaşımından uzak tutarak Tahran’ın 2015 yılında imzalanan ve Washington’ın geçen yıl çekildiği nükleer anlaşmayı sürdürmeye çalıştı.

Yemen’de İran tarafından desteklenen darbeci Husi milisleri, Suudi Arabistan’ın Bukayk şehrindeki dünyanın en büyük petrol tesislerinden olan Abkayk (Abqaiq) ve Hurays’a (Khurais) gerçekleştirilen saldırıları üstlenmişti. Reuters’in haberine göre ABD’li yetkililer saldırının İran’dan gerçekleştirildiğini söyledi. Bir yetkili, saldırının İran’ın güneybatısından gerçekleştirildiğini ifade etti.

ABD Başkanı Yardımcısı Mike Pence dün yaptığı açıklamada ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun ABD’nin söz konusu saldırılara yanıt vermesi konusunu görüşmek üzere Suudi Arabistan’a gittiğini bildirdi.

Editörün Seçimi

Multimedya