Fransa, Saudi Aramco saldırısıyla ilgili Riyad'a uzman gönderecek

Fransa, Saudi Aramco saldırısıyla ilgili Riyad'a uzman gönderecek

Çarşamba, 18 Eylül, 2019 - 12:30
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron (Reuters)
Paris/Şarku’l Avsat
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile yaptığı telefon görüşmesinde, Saudi Aramco’nun iki petrol tesisini hedef alan saldırıya ilişkin yürütülecek soruşturmaya destek için uzman ekip göndereceğini söyledi.

Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamaya göre Macron, Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile görüşmesinde, saldırıyı şiddetle kınayarak, Saudi Aramco'ya yönelik düzenlenen saldırıyla ilgili ülkeye uzman ekipler gönderileceğini belirtti.

Macron, ülkesinin, bu sabotaj eylem karşısında Suudi Arabistan’ın güvenlik ve istikrarını desteklediğini de vurguladı.

Dünyanın bu tür saldırılara karşı zayıflık göstermemesi gerektiğini belirten Macron, Suudi Arabistan liderliğinin Ortadoğu’yu istikrara kavuşturma konusundaki kararlılığını takdir ettiğini ifade etti.

Veliaht Prens ise, “Bu sabotaj saldırıları, tüm bölgeyi istikrarsızlaştırmayı ve küresel ekonomiye bir bütün olarak zarar vermeyi amaçlıyor” ifadelerini kullandı.

Söz konusu görüşmenin ardından Reuters’a bilgi veren diplomatlar, saldırının, Fransa’nın ABD ile İran arasındaki anlaşmazlığı önlemek için yürüttüğü diplomasiye zarar verebilir.

Editörün Seçimi

Multimedya