Cezayir, Tunus'un seçim münazara deneyimini uygulama yolunda

Cezayir, Tunus'un seçim münazara deneyimini uygulama yolunda

Çarşamba, 18 Eylül, 2019 - 11:30
(AFP)
İstanbul/Şarku’l Avsat
Ali Yahi

Tunus'ta devlet ve özel televizyon kanallarında aktarılan haberlere göre adaylar arasındaki münazaralar da dahil ülkenin yaşadığı demokratik deneyim oldukça dikkat çekici. Durum Cezayir'de de yakından takip ediliyor. Öyle ki bir gazetecinin Cezayir Yüksek Seçim Komisyonu Başkanı Muhammed Şerafi’ye yönelttiği “adaylar arasında münazara düzenleme olasılığına” dair soru da söz konusu demokratik deneyimi bir kez daha gündeme getirdi.

Independent Arabia’dan Ali Yahi’nin haberine göre Şerafi, düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada “Televizyon münazaraları Cezayir’de yasalar tarafından yasaklı değil. Bu girişimin oy birliğiyle olması gerektiği göz önüne alındığında uygulanması da adaylar ve partilerle istişareler aracılığıyla düşünülecektir” dedi. Münazaranın kabul edilebilir bir öneri olduğunu belirten Muhammed Şerafi adayların münazara gerçekleştirmeyi kabul etmeleri halinde de kurumun buna destek vereceğini belirtti.

Cezayir’in adayları

Tunus’taki cumhurbaşkanlığı münazaraları, ilgi odağı ve Arap demokrasisinde de yeni bir dönüm noktası oldu. Nazik bir üslupla, sakin yürütülen münazaralar aracılığıyla ülke liderliğine aday olanlar arasında entelektüel ve politik düelloların artması da “endişe ve mevcut düğümleri” ortadan kaldırdı. Aynı zamanda başta Cezayir olmak üzere Arap haklarının önüne Tunus’un bu tecrübesini alarak cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlanma yolunu açtı.

Tunus halkı, münazaaların demokrasilerinin geleceği üzerindeki entelektüel ve politik etkileri hususunda çeşitli sorular gündeme getirirken Cezayir halkı da ülkenin tanık olduğu durum sebebiyle ‘seçimleri kabul edip etmeme münazaralarından’ önce adayların kalitesini öğrenmek için bekliyor. Bu çerçevede geçici rejim, durgun suları güçlü bir cumhurbaşkanlığı seçimlerine doğru harekete geçirmek veya en azından doğu komşusunda yaşanana benzer bir adım atmak için hazırlanıyor.

Münazaradan önce dürüstlük

Medya organları açısından münazaralar oldukça değerli haber niteliğinde. Ancak münazaralar aynı zamanda politikacılar açısından oldukça zor bir süreç. Tunus’taki münazaraların başarısı elbette Cezayir’de de başarı sağlanacağı anlamına gelmiyor. Zira bu konuda adayların kalitesi ve medya organlarının yetenekleri en önemli unsurlar sayılıyor.

Gazeteci Hekim Mesudi, yaptığı açıklamada münazaralardan bahsetmek için henüz erken olduğunu, özellikle temmuz ayındaki seçimlerin reddedilmesi göz önüne alındığında ilan edilen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin henüz halk hareketinin desteğini almadığını vurguladı.

Mesudi, bugün cumhurbaşkanlığı seçimleri ve ayrıntılarından konuşmanın halk hareketini göz ardı etmek olduğunu belirtti. Mevcut yönetimin de durumdan kaçış için tartışılacak konular aradığını söyleyen Hekim Mesudi, “Bunlar, eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika döneminde yaptığımız uygulamaların aynısı” diye konuştu.

Siyasi aktivist ve Diasporadaki Cezayirlilerin Genel Birliği eski başkanı Said bin Rukiye, münazaraların tüm ülkelerdeki seçim süreçlerinde popüler bir olay olduğunu söyledi. Bu münazaralarla adayların program, yeterlilik ve kampanyalarını açıkladığını söyleyen Bin Rukiye “Bu fikir yalnızca seçim atmosferi oluşturmak için değil, aynı zamanda şeffaf ve adil seçimlerin yapılması açısından da önemli” ifadelerini kullandı.

Editörün Seçimi

Multimedya