CNN: Aramco saldırıları İran üssünden yapıldı

CNN: Aramco saldırıları İran üssünden yapıldı

Çarşamba, 18 Eylül, 2019 - 11:15
ABD hükümeti tarafından yayınlanan uydu görüntülerinde, Aramco tesislerine yapılan saldırıdan kaynaklı hasarlar görülüyor (Reuters)
Washington-Londra/Şarku’l Avsat
ABD’li bir yetkili, ABD ve Suudi Arabistan’ın, Saudi Aramco tesislerini hedef alan saldırıların sorumlusunu “yüksek oranda” tanımladığını söyledi.

CNN haber ajansının ABD’li yetkiliden alıntıladığı habere göre, saldırının Irak sınırına yakın bir İran üssünden yapıldığı aktarılarak, “elektrik devresi” gibi saldırıya ilişkin bazı delillerin bulunduğu ve füzelerin bir kısmının ise hedeflerine ulaşamadığı kaydedildi.

CNN’in haberinde, İran tarafından eski Sovyet modelleri ile değiştirilen bu füzelerin ses hızına eşit hızda seyredebileceği, uzun bir süre farklı radarlardan gizlenebilip, alçak irtifada mesafe kat edebileceği aktarıldı.

Husi milisleri, Saudi Aramco’nun Abkayk (Abqaiq) ve Hurays (Khurais) petrol tesislerini hedef alan saldırının sorumluluğunu üstlenmesine rağmen, ABD, saldırıların arkasında İran’ın olduğunu açıklamıştı.

Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, bugün, İran’ın saldırıya karıştığına dair detaylı kanıtların kamuoyu ile paylaşılacağı aktarıldı. Açıklamada, Saudi Aramco’nun, petrol tesislerine yapılan saldırıda kullanılan İran silahlarının sergileneceği de belirtildi.

Tesnim haber ajansına göre, İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Amir Hatami saldırıların arkasında İran olduğu yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

Öte yandan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Husilerin İran ile müttefik olduğunu söyleyerek, petrol tesislerine yapılan saldırıların Suudilere uyarı niteliği taşıdığını ifade etti.

Ruhani açıklamasında, ABD’nin Suudi Arabistan’a ait petrol tesislerine yapılan saldırılardan İran’ı sorumlu tutarak, Tahran üzerindeki uluslararası baskıyı artırmaya çalıştığını söyledi.

İran Cumhurbaşkanı, yaptırımlar ile İran halkına psikolojik ve ekonomik baskı uygulandığını dile getirerek, ülkesine maksimum baskı yapılmak istendiğine dikkati çekti. Ruhani ayrıca, hiç kimsenin bu suçlamalara inanmadığını söyledi.

Editörün Seçimi

Multimedya