Suudi Arabistan, petrol arzının normale döndüğünü açıkladı

Suudi Arabistan, petrol arzının normale döndüğünü açıkladı

Çarşamba, 18 Eylül, 2019 - 07:15
Cidde/Said el-Ebyad
Suudi Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Selman, Abqaiq (Abkayk ) ve Khurais (Hurays )petrol şirketlerine düzenlenen terör saldırısının ardından petrol arzının sabaha karşı saat üçte normale döndüğünü açıkladı.

Prens Abdul Aziz bin Selman Cidde’de düzenlediği basın toplantısında şu ifadeleri kullandı: “Allah’ın yardımı, Aramco yetkililerinin becerisi ve çalışanların çabalarıyla iki gün önce meydana gelen terör saldırısının zararları giderildi ve üretimin yarısından fazlası tekrar sağlanmaya başlandı. Bu nedenle, Aramco şirketi bu ay üretim kaybını ham petrol stoklarından karşılayacak. Suudi Arabistan’ın petrol üretim kapasitesi Eylül ayının sonunda günde 11 milyon varile, Kasım ayının sonunda ise 12 milyon varile çıkacak. Dry Gas (Kuru Gaz) ve sıvı gaz üretimi terör saldırısının ardından bu ayın sonuna kadar kademeli olarak normale dönecek.”

Kesinti dünya üretiminin yüzde 6'sına denk geliyor

Enerji Bakanı, terör saldırısının yaklaşık 5,7 milyon varil ham petrol üretiminin kesintiye uğrattığını, söyledi. Bu kesintinin 4,5 milyon varillik bölümü Abkayk petrol sahalarında üretiliyordu. Ayrıca yaklaşık iki milyon metreküp ilişkili gaz, yaklaşık 1300 milyar foot kuru gaz, 500 milyon metreküp etan gazı ve yaklaşık yarım milyon varil sıvı gaz üretimini kesintiye uğradı. Terör saldırısı sonrasında Suudi Arabistan petrol üretiminde yaşanan kesinti dünyadaki üretimin yüzde 6'sına denk geliyor.

Suudi Arabistan petrolünün, eylül ayı ve önümüzdeki ayların ihracatının sabotaj saldırılardan etkilenmeyeceğini söyleyen Prens Abdulaziz bin Selman konuşmasına şöyle devam etti,”Suudi Arabistan’ın petrol gelirlerinde azalma olmayacak, normal seviyelerinde seyredecek. Petrol ihracat gelirlerimiz Abkayk ve Hurays petrol sahalarına düzenlenen terör saldırısından etkilenmeyecek.”

Basın toplantısında, petrol arzlarının Aramco fabrikalarına yönelik terör saldırısından önceki durumuna geri döndüğünü ve Aramco’nun bu ay üretim kaybını ham petrol stoklarından karşılayacağını dile getiren Prens Abdulaziz bin Selman, “Bu ayın sonunda tam üretim kapasitesine geri dönülecek. Suudi Arabistan’ın eylül ayındaki ihracatı düşmeyecek, bu da ülkenin gelecek ay petrolden elde edeceği gelirin etkilenmeyeceği anlamına geliyor.” ifadelerini kullandı.

Bu dönemde petrol stoğunun etkili bir unsur olduğunu ve Aramco’nun, şirket faaliyetlerinin çeşitli yönlerini kapsayacak şekilde, büyük bir depolama kapasitesine sahip olduğuna dikkat çeken Prens Abdulaziz, hammaddelerin aşamalı olarak yeniden üretiminin sağlanması için Bakanlığın, Sanayi Bakanlığı ve petrokimya yetkilileri ile birlikte çalıştığını belirtti.  Prens Abdulaziz “Bu konuda öncelik saldırıdan en fazla zarar gören şirketlerin olacak. Aramco şirketi, kullanılan stokları telafi etmek için maksimum üretim kapasitesini kullanacaktır” şeklinde konuştu.

“Uluslararası bir ekip oluşturacak”

Ülkesinin, dünyaya topraklarını koruyabildiğini gösterdiğini söyleyen Suudi Arabistan Enerji Bakanı,”Suudi Arabistan, sabotajın kaynağını araştırmak amacıyla Birleşmiş Milletlerin de desteğiyle uluslararası bir ekip oluşturacak. Hükümet, bu utanç verici sabotaj eylemlerinden sorumlu olanları bulma konusunda çalışmalarını ciddiyetle sürdürmektedir” dedi.

Basın toplantısında konuşan Aramco Yönetim Kurulu Başkanı Yasir er-Rumeyyan, cumartesi gecesi gerçekleşen saldırılar nedeniyle Aramco'nun borsada halka arzının ertelenmeyeceğini ifade etti. Rumeyyan, Aramco'nun hisse kayıtlarının ertelenmeyeceğini ve arzın 12 ay içinde zamanında gerçekleşeceğini aktardı. Yasir er-Rumeyyan, Armaco şirketinin petrol üretimi için yüksek potansiyele sahip olduğunu ve hızlı bir şekilde petrol üretebileceğini söyledi. Şirketin hafta sonu iki petrol sahasına düzenlenen saldırıya rağmen borsada halka arzı etkilenmeyecek ve arz piyasanın durumuna bağlı olarak gerçekleşecek.

Basın toplantısında konuşan Aramco şirketinin başkanı ve CEO'su Amin H.Nasser, Aramco'nun bugünkü üretiminin iki milyon varil olduğunu açıkladı. İki fabrikadaki yangın söndürme operasyonlarının yaklaşık 7 saat sürdüğünü açıklayan Nasser, ay sonuna kadar petrol üretiminin saldırıdan önceki seviyelere döneceğini söyledi. Amin H.Nasser saldırının gerçekleştiği iki petrol sahasında onarım çalışmaları yapılacağını söyledi.

Amin H.Nasser “Aramco’nun saldırılar karşısındaki sınavı, şirketin bu tür terör saldırılarına karşı dayanıklılığını ortaya çıkardı. Aramco dünyaya sağladığı petrol arzını engellemeye yönelik tehditlerle başa çıkabileceğini gösterdi” dedi. Nasser, çeşitli bölgelerdeki 13 yangına müdahalede bulunan acil müdahale ekiplerinin çalışmalarını övdü. Acil müdahale ekibi içerisinde; İtfaiyeciler, operasyon ekipleri, endüstriyel güvenlik ve destek departmanları yer alıyor.

Aramco şirketinin başkanı ve CEO'su Amin H.Nasser,  saldırıdan 24 saat sonra Hurays fabrikasında üretime 320 bin varille başlandığını söyledi. Nasser, terör saldırısı nedeniyle global müşterilerin herhangi bir siparişin teslim edilmesinde gecikme ya da iptal söz konusu olmadığını belirtti.

Editörün Seçimi

Multimedya