Johnson ve Macron Veliaht Prens'i arayarak Aramco saldırısını kınadı

Johnson ve Macron Veliaht Prens'i arayarak Aramco saldırısını kınadı

Çarşamba, 18 Eylül, 2019 - 06:30
Johnson ve Macron Veliaht Prens’i arayarak Aramco saldırısını kınadı (alternatif)
Cidde/Şarku’l Avsat
İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ı arayarak, Saudi Aramco’nun Abkayk (Abqaiq) ve Hurays (Khurais) petrol tesislerinin hedef alındığı saldırıyı kınadı.

Telefon görüşmesinde, İngiltere’nin Suudi Arabistan ile tam bir dayanışma içerisinde olduğunu ifade eden Johnson, Riyad’ın bu saldırılarla başa çıkma gücüne övgüde bulundu.

Johnson, ayrıca uluslararası topluma, cezasız kalmaması gereken bu tür suç eylemlerine karşı sağlam bir duruş sergileme çağrısında bulundu.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman ise Saudi Aramco’nun tesislerini hedef alan sabotaj saldırısının sadece Suudi Arabistan için değil tüm dünya için tehlikeli bir tırmanış olduğunu vurguladı.

Macron da kınadı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ı arayarak, Suudi Arabistan’daki hayati tesisleri hedef alan düşmanca eylemleri kınadı. Ayrıca Fransa’nın bu sabotaj eylemi karşısında Suudi Arabistan’ın güvenlik ve istikrarını desteklediğini söyledi.

Dünyanın bu tür saldırılara karşı zayıflık göstermemesi gerektiğini belirten Macron, Suudi Arabistan liderliğinin Ortadoğu’yu istikrara kavuşturma konusundaki kararlılığını takdir ettiğini ifade etti.

Fransız lider, ülkesinin bu saldırıların kaynağını belirlemek için uluslararası uzmanlarca yürütülecek soruşturmaya katılmaya hazır olduğunu da söyledi.

Veliaht Prens ise, “Bu sabotaj saldırıları, tüm bölgeyi istikrarsızlaştırmayı ve küresel ekonomiye bir bütün olarak zarar vermeyi amaçlıyor” ifadelerini kullandı.

Editörün Seçimi

Multimedya