Mısır, Nahda Barajı müzakerelerinden endişeli

Mısır, Nahda Barajı müzakerelerinden endişeli

Salı, 17 Eylül, 2019 - 19:30
Kahire/Şarku’l Avsat
Mısır Dışişleri Bakanlığı, Etiyopya’ya uzun süredir devam eden Nahda Barajı müzakerelerinden duyduğu memnuniyetsizliği dile getirdi.

Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Afrika Büyükelçisi Hamdi Sened Luza, önceki gün Etiyopya ile yürütülen Nahda Barajı müzakerelerine ilişkin son gelişmeleri ele almak için Avrupa ülkelerinin büyükelçileri ile Kahire’de bir araya geldi.

Luza, açıklamasında, Mısır’ın Etiyopya’ya Nahda Barajı’nın elektrik üretme hedeflerinin gerçekleştirilmesi için barajın doldurulması işlemleri ile ilgili öneri sunduğunu belirterek, iki ülke arasında yapılan tartışmaların, 23 Mart 2015 tarihinde Sudan’ın başkenti Hartum’da imzalanan İlkeler Anlaşması’nda yer alan taahhütlere dayandığını belirtti. Anlaşmaya göre Mısır, Sudan ve Etiyopya, barajın doldurulması ve işletilmesi ile ilgili kurallar üzerine hemfikir olmalı.

Mısırlı yetkililer, bu ayın başlarında, Nahda Barajı’nın doldurulması ve işletilmesi ile ilgili meselelerde anlaşmaya varmak için Sudan ve Etiyopya’nın Dışişleri Bakanı ve Elektrik Su Bakanı ile bir araya gelerek, toplantı çağrısında bulundu.

Mısır, Sudan ve Etiyopya, 7 yılı aşkın bir süredir Nahda Barajı ile ilgili müzakereler yürütürken, taraflar Nil suyuna verilecek herhangi bir zarardan ise kaçınıyor. Eylül 2016’da bu üç ülke, Nahda Barajı’nın sosyal, çevresel ve ekonomik etkilerini belirlemek, teknik çalışmaları yürütmek için iki Fransız ofisi ile anlaşmaya vardı. Ancak taraflar arasında şimdiye dek tam bir sonuca varılamazken, müzakereler ise devam ediyor.

Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Afrika Büyükelçisi, önceki gün bakanlığın resmi Facebook hesabından yaptığı açıklamada,  Mısır dahil tüm tarafların önerilerinin görüşülmesi için iyi niyetin önemine işaret ederek, bunun reddedilmesi veya başkalarının çıkarları gözetilmeksizin, tek taraflı vizyon uygulamakta ısrar edilmesinin sorunları körükleyeceğini söyledi.

Geçtiğimiz Ağustos ayında Mısır hükümeti, Başbakan Mustafa Madbuli başkanlığında bakanların da katıldığı Nil Havzası Komitesi toplantısı sorasında müzakerelerin uzun sürmesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

Mısır Hükümet Sözcüsü Nader Saad, Mısır’ın su havzasına zarar vermeden Etiyopya’nın barajdan karşılayacağı elektrik ihtiyacını dikkate alarak, adil bir teknik teklif sunduğunu belirterek, ülkesinin belirli bir zaman çizelgesi ile müzakereleri sonuçlandırmak için taraflara çağrıda bulunduğunu ifade etti.

Etiyopya, geçtiğimiz Temmuz ayında Mısır’a barajla ilgili üçlü müzakereleri sürdürme konusunda güvence verdi. Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’ye gönderdiği mektupta, taraflar arasında 2015 yılında imzalanan İlkeler Anlaşması’nın içeriğini uygulamak için müzakerelere devam etmek istediğinden bahsetti.

Sisi, Mısır’ın su kaynaklarını ve Etiyopya halkının kalkınma çabalarını gözeten Nahda Barajı anlaşmasını geliştirmek için pratik adımlar atmanın önemini vurguladı.

Editörün Seçimi

Multimedya