Juncker: İngiltere, ikna edici bir çözüm sunmadı

Juncker: İngiltere, ikna edici bir çözüm sunmadı

Salı, 17 Eylül, 2019 - 19:15
Londra/ Lüksemburg/Şarkul Avsat
Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, dün, Lüksemburg’da İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamada, Londra'nın İrlanda sınırı sorunu ile ilgili ikna edici bir çözüm sunmadığını ifade etti.

Ancak Johnson, Lüksemburg Başbakanı Xavier Bettel ile görüşmesinin ardından bir anlaşmaya varmanın, ‘iyi bir fırsat’ olduğunu belirterek, herhangi bir anlaşma konusunda Avrupa Birliği’nin (AB), harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

Johnson’ın açıklamaları sonrası Bettel, İngiltere’nin konuşmak yerine harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

İngiltere Başbakanı Johnson'ın göreve gelmesinden bu yana iki taraf arasında gerçekleşen ilk toplantıda, herhangi bir sonuç çıkmadı.

Başbakan Johnson’ın Lüksemburglu mevkidaşı Xavier Bettel’i ortak basın toplantısında yalnız bırakması, müzakerelerin durumunu yansıtan bir görüntülere sahne oldu.

Bir grup gazeteciye açıklama yapan Johnson, basın toplantısına katılmamasının gerekçesini Brexit karşıtı protestoculardan bağlayarak, gürültülü ortamda söyleyeceklerinin anlamını yitireceği için toplantıya katılmadığını ifade etti.

Avrupa Komisyonu'ndan yapılan açıklamada, "Başkan Juncker, yasal olarak uygulanabilir çözümler sunmanın İngiltere'nin sorumluluğunda olduğunu söyledi” ifadeleri yer aldı.

Öte yandan toplantı, İngiltere tarafından ‘yapıcı’ olarak nitelendirildi. Londra’dan yapılan açıklamada, “İki lider, müzakereleri hızlandırmanın gerekli olduğu konusunda hemfikirdir” ifadelerine yer verilerek, yakında ‘günlük toplantıların’ düzenleneceğine de işaret edildi. Ayrıca toplantıya, AB Baş Müzakerecisi Michel Barnier ve İngiltere Brexit Bakanı Stephen Barclay’da katıldı.

Editörün Seçimi

Multimedya