Suudi Arabistan'dan düşmanca eylemlere karşı misilleme vurgusu

Suudi Arabistan'dan düşmanca eylemlere karşı misilleme vurgusu

Salı, 17 Eylül, 2019 - 14:15
Cidde/Şarku’l Avsat
Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, Kral Selman bin Abdulaziz başkanlığında Cidde’deki Selam Sarayı’nda toplandı.

Toplantıda, Suudi Arabistan’ın toprakları ile hayati tesislerini savunma ve kaynağı nereden olursa olsun düşmanca eylemlere cevap verme gücü olduğu tekrarlandı.

Kral Selman, Saudi Aramco’nun Abkayk (Abqaiq) ve Hurays (Khurais) petrol tesislerini hedef alan saldırıyı kınayan bölgesel ve uluslararası kuruluşlar ile kardeş ve dost ülkelerin liderlerine teşekkür etti.

Kral Selman ayrıca Suudi Arabistan’ın sadece kendi hayati tesislerini değil aynı zamanda küresel ekonomi ve enerji kaynaklarını da hedef alan bu tür korkakça saldırıların etkileriyle başa çıkma gücünü vurguladı.

Enformasyon Bakanı Turki eş-Şebane de Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya açıklamalarda bulundu.

Eş-Şebane’ye göre Bakanlar Kurulu, Saudi Aramco’nun petrol tesislerini hedef alan saldırının ciddi sonuçları hakkında bilgi aldı. Saldırının 5,7 milyon varil ham petrol tedariki ile günlük yaklaşık 2 milyar varil fit küp ilişkili petrol gazı üretimini durduracağı, bunun da etan ve diğer doğal gaz türlerin tedariğinin yaklaşık yüzde 50 oranında düşmesine neden olacağı ifade edildi.

Bakanlar Kurulu, dünyanın en büyük ve en önemli petrol rafinerisine korkakça düzenlenen bu saldırının seyrüsefer özgürlüğünü tehdit eden ve küresel ekonomik büyümenin istikrarını etkileyen hayati tesislere yönelik saldırıların bir uzantısı olduğunu bildirdi.

Toplantıda uluslararası topluma bölgeyi, petrol arz güvenliğini ve dünya ekonomisini tehdit eden saldırıları durdurmak ve arkasındakileri caydırmak için daha sert önlemler alma çağrısında bulunuldu.

Kral Selman ayrıca Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile yaptığı telefon görüşmesi hakkında da bakanlara bilgi verdi. Söz konusu görüşmede İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun seçimleri kazanması halinde 1967’de işgal edilen Batı Şeria'daki Ürdün Vadisi'ni ve Ölü Deniz bölgesinin ilhak edileceğine ilişkin açıklamasını kınadığını hatırlattı.

Enformasyon Bakanı’nın aktardığına göre toplantıda İsrail Başbakanı’nın ‘ilhak’ açıklaması kınanırken bu adımın boş ve geçersiz olduğunun altı bir kez daha çizildi.

Söz konusu açıklama 'Filistin halkına karşı çok ciddi bir tehdit' olarak nitelendirilirken bölgede kalıcı, kapsamlı ve adil bir barışın sağlanması için yapılan tüm çaba ve inisiyatifleri baltalayan bu adımın Birleşmiş Milletler (BM) Tüzüğü, uluslararası hukuk ve anlaşmaların ihlali olduğu kaydedildi.

Toplantıda, uluslararası topluluğa İsrail’in suçları ve Filistin halkına yönelik ihlalleriyle yüzleşme konusunda hukuki, ahlaki ve insani sorumluluklarını üstlenme çağrısında bulunuldu.

Suudi Arabistan’ın davetiyle Cidde'de düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Dışişleri Bakanları Olağanüstü Toplantısı’nda Filistin ve Kudüs sorununun İslam ümmetinin öncelikli meselesi olduğuna dikkat çekilmesi ve İsrail Başbakanı’nın ‘ilhak’ açıklamasının kınanması memnuniyetle karşılandı.

Kahire’de düzenlenen Arap Birliği Dışişleri Bakanları 152'nci Olağan Oturumu’nda BM Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) İsrail’in uluslararası hukuk ve uluslararası meşruiyet kararlarını ihlal eden eylemlerine karşı sorumluluklarını üstlenme çağrısı yapılmasından övgüyle bahsedildi.

Toplantıda ayrıca Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın himayesinde bu sene ikincisi düzenlenen Deve Festivali’nin kapanış töreni gündeme geldi.

Bakanlar Kurulu toplantısında Suudi Arabistan’ın iç işlerine ilişkin bir dizi karar da alındı.

Editörün Seçimi

Multimedya