Mısır Başsavcısı'ndan eski İtalyan diplomata tutuklama emri

Mısır Başsavcısı'ndan eski İtalyan diplomata tutuklama emri

Salı, 17 Eylül, 2019 - 14:00
Luksor’daki Firavun mezarlarını ziyaret eden bir turist (Arşiv-AFP)
Kahire/Şarku’l Avsat
Mısır Başsavcısı Nebil Sadık bugün, Luksor’daki İtalyan'ın eski fahri konsolosu için uluslararası kırmızı bülten ile aranması emri verdi.

Soruşturma, Mısır Cumhuriyet Savcılığı’nın eski İtalyan bir diplomat tarafından İskenderiye Limanı'ndan Salerno Limanı'na giden ve içerisinde antik Mısır dönemine ait 21 bin 855 tarihi eserin bulunduğu konteynıra el konulmasının ardından başlatılmıştı.

Söz konusu tarihi eserler, Mısır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından İtalya Salerno Cumhuriyet Savcılığı’na gönderilen acil yardım talebi ile sağlanan temas sayesinde 2018'in temmuz ayında kurtarılmıştı.

Savcılık tarafından bugün yapılan açıklamada, söz konusu diplomatın sevkiyat ve paketleme şirketleri ile anlaşma yaparak eserleri kaçırma girişiminde bulunduğu ve bunu insan ticareti yapan tutuklu Mısırlı bir vatandaşın yardımı ile gerçekleştirdiği ileri sürüldü.

Cumhuriyet Savcılığı, İtalyan sanığın Kahire’deki ikamet ettiği yerin aranmasını emretti. Arama sırasında Mısır’a ait çok sayıda tarihi eser ile özel bir bankadan kiralanmış bir kasa ele geçirildi.

Editörün Seçimi

Multimedya