İştiyye: Filistinliler bu topraklarda yaşamak için doğdu

İştiyye: Filistinliler bu topraklarda yaşamak için doğdu

Salı, 17 Eylül, 2019 - 14:00
Filistin Başbakanı Muhammed İştiyye, Ürdün Vadisi’nde bulunan Fasayil köyünde kabine toplantısı düzenledi (AFP)
Ramallah/Kifah Zebun
Filistin Hükümeti, Ürdün Vadisi’nde bulunan Fasayil köyünde haftalık kabine toplantısı düzenledi. Filistin Başbakanı Muhammed İştiyye toplantıdaki konuşmasında, Ürdün Vadisi’nin Filistin coğrafyasının bir parçası olduğunu ve Filistin Devleti için önemli bir bileşik olduğunu belirtti. Bu yüzden İsrail’in burayı ilhak edişinin kabul edilemeyeceğini ve büyük sonuçlar doğuracağını açıkladı.

İştiyye, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Ürdün Vadisi’nin ilhakı vaatlerine “Bu topraklarda yaşamak için doğan Filistinliler, İsrailli yerleşimcilerden önce buradaydı. Yerleşimciler burada gayrimeşrudur” diyerek karşılık verdi.

Batı Şeria’nın doğu tarafına uzanan Ürdün Vadisi’nde 50 bin Filistinli ve 35 yerleşim yerinde yaklaşık 9 bin İsrailli yerleşimci yaşıyor.

Netanyahu sadece İsrail yerleşim birimlerinden dolayı değil, güvenlik boyutuna sahip sınır bölgesi olması sebebiyle de tüm bölgeyi İsrail’e ilhak etmek istiyor. Fakat Netanyahu’nun bu tutumu, Filistinli, gerek Arap dünyasında gerekse de uluslararası kamuoyunda tepkilerle karşılaşıyor.

Başbakan İştiyye ise, toplantıda yaptığı açıklamalarda “Ürdün Vadisi’nin ilhakı hakkında konuşmak boş ve yasadışıdır. Oy kazanma girişiminden ibarettir. Tüm Arap ülkeleri ve Avrupa, bu vaade yüksek sesle ve net bir şekilde tepki gösterdiler” dedi.

Filistin Hükümeti’nin Ürdün Vadisi’ndeki kabine toplantısı, İsrail Hükümeti’nin de burada kabine toplantı düzenlemesinden iki gün sonra gerçekleşti. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu söz konusu toplantıda, bugün gerçekleşecek İsrail genel seçimlerini kazandığı takdirde İsrail’in Ürdün Vadisi’ne ve Batı Şeria’daki yerleşim birimlerine hakim olacağı vaadini yineledi.

Netanyahu, dün yaptığı açıklamada El Halil şehrini ve Yahudi Mahallesi’ni de ilhak edeceğini de belirtti.

Yerleşimciler bir yana, tek başına bin 622 kilometre olan Ürdün Vadisi, Batı Şeria’nın %28’ini oluşturuyor. Sınır bölgesi olan Vadi’de senelerdir siyasi, ekonomik ve hakimiyet çatışması yaşanıyor. İsrail, son barış anlaşmasıyla birlikte, bölgeden çekilmek de dâhil olmak üzere herhangi bir çözümü veya teklifi reddediyor.

Abbas'tan rest

Filistin Devlet Başkanı Abbas, Netanyahu’nun vaatlerini yerine getirmesi halinde İsrail ile yapılan tüm anlaşmaları iptal edeceğini açıkladı. Filistinli gruplar ise İsrail’in bu hamlesine karşı çıkacaklarına söz verdi. Arap Dünyası, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği ise yaklaşmakta olan bu hamleye öfke duyduklarını ve reddettiklerini dile getirdiler.

İsrailliler doğu kapısını kimseye vermeyeceklerini ifade ederken Filistinliler ise bölgeden bir metre bile çekilmeyeceklerini söylüyorlar. Netanyahu, “Ürdün Vadisi, İsrail devleti için sadece doğu kapısı değil aynı zamanda doğuyu koruyan bir duvardır. Çünkü Vadi ve kontrolümüz altında olan diğer alanlar İsrail devletinin bir parçasını oluşturuyor aynı zamanda İsrail Silahlı Kuvvetleri’nin kalıcılığını sağlıyor. Vadi bize stratejik bir derinlik ve boylam kazandırıyor” dedi.

Filistinliler ise bölgenin Filistin Devleti’nin önemli bir parçası, dünyaya açılan kapısı, doğal bir uzantısı ve gerekli yiyecek kaynağı olduğunu belirtti. İştiyye bu hususta şöyle söyledi: “Halkımızın topraklarımızdaki direncini güçlendirmek için ve Vadi’nin geçmişte olduğu gibi Filistinliler için meyve ve sebze kaynağı olması için çalışıyoruz. Vadi’nin Fasayil köyündeki toplantımız buranın Filistin kimliğini doğrulamakla beraber hayvancılık, su depoları, Roma Gölü rehabilitasyonu konularında halkımızın yanında olduğumuzu göstermek amacını taşıyor”.

İştiyye aynı zamanda Ürdün Vadisi’ni sömürdüğü gerekçesiyle Filistin’in İsrail’e uluslararası mahkemelerde dava açacağını açıkladı.

1967’den beri Ürdün Vadisi’ne bir milyondan fazla palmiye ağacı diken İsrail’in burada çok büyük hayvan çiftlikleri bulunuyor. Uluslararası ve Filistinli rakamlara göre, İsrail Vadi’ye yaptığı yatırımlarla yılda 620 milyon dolar kazanıyor.

“Bu işgale karşı karada ve uluslararası arenalarda mücadele etmeye devam edeceğiz” diyen İştiyye, Netanyahu’nun gerçek bir hamle yapıp yapmayacağı konusunda şöyle söyledi: “Seçim propogandası yapmak ile uygulamak arasında bir fark olduğunu biliyoruz. Fakat İsrail ilhak konusunda aptalca bir hamle yaparsa bizimle imzaladığı tüm anlaşmaları feshetmiş olacak.”

Editörün Seçimi

Multimedya