Sükunet geçici de olsa Hong Kong'a geri döndü

Sükunet geçici de olsa Hong Kong'a geri döndü

Salı, 17 Eylül, 2019 - 13:45
Hong Kong/Şarku’l Avsat
Yolları kapatıp hükümet binasının çevresine yangın bombaları atan protestoculara karşı polislerin gaz bombaları ve plastik mermiler kullandığı pazar günün ardından, Hong Kong’taki şirketler ve metro istasyonları dün her zamanki gibi kapılarını açtılar. Fakat önümüzdeki haftalarda özellikle Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluş yıldönümüyle yeni kitlesel gösteriler bekleniyor.

Reuters’ın haberine göre, Çin’e bağlı Hong Kong özerk bölgesinde pazar günü barışçıl olarak başlayan gösteriler, en işlek alışveriş ve turizm bölgelerinde şiddetli bir hal aldı. Kimliklerini gizlemek için siyah giyinip maske ve şapkalar takan, hükümet karşıtı binlerce protestocu, şehrin sokaklarında polislerle çarpıştı, ateş açtı ve birçok büyük şirketin bulunduğu Hong Kong merkezindeki yolları kapattı. Haziran ayında başlayıp 4 aydır devam eden protesto dalgasının sonuncusu olan gösteriler ara sıra şiddetli bir hal alıyor.

Söz konusu protestolar, Hong Kong’un bağımsız bir yargı sisteminin olmasına rağmen suçluların anakarada yargılanmalarını onaylayıp Çin’e iade edilmeleri kapsayan yasa tasarısı ile patlak vermiş, Çin’in Hong Kong’un iç meselelerine dâhil olması protestocuları öfkelendirmişti. Öfkesi dinmeyen protestocular, geniş çapta demokratik özgürlükler talep eden slogan haline gelen “Glory to Hong Kong” şarkısını dillerinden düşürmüyor. Onlarca üniversite öğrencisi ise dün barışçıl gösterilere katılıp yetkilileri halkın taleplerini dinlemeye çağırdı.

Polis, haftanın başlangıcından beri protestolar dahilinde 89 kişiyi tutukladığını, yetkililerin ise haziran ayından beri bin 500 kişiyi tutukladığını açıkladı.

Protestolar başladığından beri büyük meseleleri de dahil ederek taleplerini genişleten protestocular, Pekin’deki Merkezi Hükümetin üzerindeki baskıyı şiddetlendirmek için, bayraklarını taşıyıp milli marşlarını söyleyerek Washington ve Londra’yı kendilerine çekmeye çalıştı.

Kaos Hong Kong’un merkezinde alevlenmeden önce göstericiler, İngiliz Konsolosluğu önünde toplanıp Londra’dan eski kolonisi olan Hong Kong için daha fazla çaba göstermesini istediler.

Yüzlerce gösterici, ellerinde Hong Kong’un İngiliz kolonisi dönemdeki bayrakları taşıyıp “God Save the Queen” marşını söyleyerek Kraliçe II. Elizabeth’e seslendi. “Çin-İngiliz Ortak Deklarasyonu geçersizdir” yazılı pankartlar taşıyan birçok protestocu, İngiltere’nin veya İngiliz Milletler Topluluğu’ndan birinin vatandaşlığını talep etti.

Bu haftanın başında yaklaşık 130 milletvekili, İngiltere ve İngiliz Milletler Topluluğu’nu Hong Kong sakinlerinin istedikleri takdirde yurt dışına çıkmalarını sağlayacak “sigorta poliçesi” oluşturmaya davet eden ortak bir bildiri imzaladı.

‘Hong Kong’un Şemsiye Devrimi’nin 5. yıldönümü olan 28 Eylül ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin 70. Yıldönümü olan 1 Ekim yaklaşırken önümüzdeki haftalarda yeni gösteriler düzenlenmesi için sosyal medya sitelerinde yapılan çağrılar gittikçe çoğalıyor.

Editörün Seçimi

Multimedya