Guaido, Maduro hükümeti ile görüşmelerin sonlandığını duyurdu

Guaido, Maduro hükümeti ile görüşmelerin sonlandığını duyurdu

Salı, 17 Eylül, 2019 - 14:00
Juan Guaido önceki gün Karakas’ta destekçileri ile bir araya geldi (EPA)
Karakas/Şarku’l Avsat
Venezuela muhalefet lideri Juan Guaido, Norveç’in arabulucuğu ile devam eden Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümeti ile görüşmelerin, hükümetin müzakere masasına dönmeyi reddetmesi sebebi ile sona erdiğini açıkladı.

Muhalif lider önceki akşam yaptığı açıklamada, Maduro'nun müzakere sürecini “uydurma bahanelerle” terk ettiğini belirterek, “40 günden uzun bir süreden sonra devam etmeyi reddettikleri Barbados mekanizmasının sona erdiğini onaylıyoruz” ifadelerini kullandı. Geçtiğimiz Mayıs ayında Oslo’nun arabuluculuğu ile hükümet ve muhalefet arasında başlayan müzakereler Barbados’ta devam ederken, ABD’nin Maduro’ya yönelik yaptırım uygulaması kararı ile 7 Ağustos’ta görüşmeler sekteye uğramıştı.

Açıklamada, otoriteyi kullananların, müzakereleri reddettiği belirtilerek, çatışmayı sona erdirecek mantıklı teklifin geri çevrildiği vurgulandı. Maduro, Venezuela halkının çektiği acıyı sona erdirmek için herhangi bir çözümü desteklediğini söylemişti.

Nicolas Maduro, 2018 yılında uluslararası toplumun sonuçlarına itiraz ettiği ve muhalefetin boykot ettiği seçimde ikinci kez Devlet Başkanı seçildi. Muhalefet lideri Juan Guaido ise geçtiğimiz Ocak ayında kendisini ülkenin geçici devlet başkanı ilan etti. ABD dâhil yaklaşık 50 ülke, Guaido’nun başkanlığını tanıdı.

Guaido hakkında soruşturma

Öte yandan Venezuela Başsavcısı, Guaido’nun Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçıları ile ilgili bağlantısı olduğu şüphesi ile hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu. Muhalif liderin geçtiğimiz Şubat ayında Kolombiya’ya yasadışı yollarla uyuşturucu taşınmasına yardım ettiği iddia ediliyor. Hükümete yakınlığıyla bilinen Venezuela Başsavcısı, bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada, Guaido’nun “Los Rastrojos” ismi ile bilinen Kolombiyalı çeteden iki kişi ile olan fotoğrafına atıfta bulundu. Başsavcı, muhalif lidere, fotoğrafta yer alan Los Rastjodos çete üyeleri ile bağlantılı olduğu şüphesiyle soruşturma açıldığını ifade etti.

Öte yandan Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, yaşananların bir skandal olduğunu söyledi. Juan Guaido, fotoğraf çekildiği esnada bu iki kişinin kimliğini bilmediğini dile getirdi. Konu ile ilgili Karakas’ta açıklama yapan muhalif lider, “Benimle fotoğraf çekmek isteyenlerde adli sicil kaydı istemiyorum” dedi. İçişleri Bakanı, fotoğrafın Juan Guaido’nun Venezuela’ya gönderilen yardımın denetlenmesi için geçtiğimiz Şubat ayında Kolombiya’ya gittiği dönemde çekildiğini söyledi.

23 Ocak’ta kendisini devlet başkanı ilan eden Guaido’ya yurt dışına çıkış yasağı getirilmiş, ancak muhalif lider Karakas’ın bu yasağını çiğnemişti. Bakan, Guaido’nun Kolombiya’ya geçişinin Los Rastjodos ile gerçekleştiğini belirterek, bunun araştırılması gereken “gizemli bir konu” olduğunu belirtti.

Norte de Santander İlerleme Vakfı Başkanı Wilfredo Canizares geçtiğimiz Perşembe günü Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Guaido’nun "El Brother" ve "El Menor" lakabıyla tanınan iki kişi ile fotoğraf çektirdiğini söyledi.

Başsavcı, Karakas ile ilişkilerini bozan Kolombiya hükümetinin Guaido ve Los Rastjodos arasındaki bağlantılardan haberdar olduğunu ileri sürdü. Muhalif lider, yasadışı finansman, yurtdışı yasağını ihlal etme gibi birçok suçlama ile karşı karşıya kaldı.

Karakas: Kendimizi korumaya hazırız

Guaido, dokunulmazlığı kaldırılmasına rağmen tutuklanmazken, ABD, muhalif liderin tutuklanması olayının Maduro’nun “en büyük hatası” olacağı konusunda uyarıda bulundu. Bu açıklamanın ardından Karakas, geçtiğimiz hafta, Venezuela’ya yapılacak herhangi bir askeri müdahaleye karşı koymaya hazır olduğunu duyurdu.

Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza geçtiğimiz Cuma günü Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet ile düzenlenen ortak basın toplantısı sırasında, “Kendimizi korumaya hazırız. Kimsenin topraklarımıza izinsiz ayak basmasına izin vermeyeceğiz. Yanıt vereceğiz ve bunun asla olmayacağını ümit edeceğiz” şeklinde konuştu. ABD, geçtiğimiz Çarşamba günü Venezuela'nın, Rio Paktı olarak bilinen uluslararası askeri savunma sözleşmesi "Amerikalılar Arası Karşılıklı Yardım Antlaşması"na (TIAR) yeniden katılabilmesi için TIAR İstişare Kurulu oluşturulmasını onayladı.

Atlan bu adım, Venezuela’nın Kolombiya sınırında düzenlediği askeri tatbikatın ardından geldi.

Editörün Seçimi

Multimedya