Hariri cinayeti sanığı Hizbullah üyesi Ayyaş'a 3 yeni cinayet suçlaması

Hariri cinayeti sanığı Hizbullah üyesi Ayyaş'a 3 yeni cinayet suçlaması

Salı, 17 Eylül, 2019 - 10:30
Beyrut/Şarku'l Avsat
Lübnan ile ilgili davaların görüldüğü Uluslararası Mahkeme, Lübnan’ın eski Başbakanı Refik Hariri cinayetine karıştığından şüphelenilen Hizbullah üyesi Selim Ayyaş’ın 3 başka saldırıya karışmakla suçlandığını açıkladı. Ayyaş, eski Bakan Mervan Hammade, eski Bakan İlyas el-Mur ve Lübnan Komünist Partisi eski Genel Sekreteri George Havi’yi hedef alan saldırılara karışmakla suçlanıyor.

Mahkeme tarafından yapılan açıklamada, Selim Ayyaş hakkında terörizm ve cinayet suçlamasıyla yeni bir iddianame hazırlanacağı bildirildi.

Açıklamada, Lübnan Özel Mahkemesi Yargıcı Daniel Francine tarafından hazırlanan iddianamede Selim Cemil Ayyaş’ın, 1 Ekim 2004, 21 Haziran 2005 ve 1 Temmuz 2005 tarihlerinde Mervan Hammade, George Havi ve İlyas el-Mur’u hedef alan saldırılara karışmakla suçlandığı bilgisine yer verildi. Bu iddianamenin onaylanması halinde Ayyaş’ın hakkında 5 suçlamanın bulunduğu yeni bir dava açılacağına işaret edildi. Ayyaş’ın, terör eylemi planlama ve gerçekleştirme, çeteye katılma, Gazi Ebu Kerrum, George Havi ve Hali Mora’yı kasten öldürme, İlyas el-Mur ve Mervan Hammade’yi öldürme girişiminde bulunmakla suçlanacağı belirtildi. Ayyaş ayrıca 17 kişiyi kasten öldürmekle de suçlanıyor.

Editörün Seçimi

Multimedya