Arnavutluk, AB'ye açılan yeni bir geçiş noktasına dönüştü

Arnavutluk, AB'ye açılan yeni bir geçiş noktasına dönüştü

Salı, 17 Eylül, 2019 - 10:15
Kapshtica (Arnavutluk)/Şarku’l Avsat
Yunanistan üzerinden Avrupa’ya yasadışı yollarlar geçmeye çalışan Hidaya Salah ve arkadaşları, Arnavutluk polisi tarafından yakalandı.

Hidaya ve yanında bulunan yaklaşık 10 Mısırlı genç, Yunanistan’dan Arnavutluk ve Karadağ’a geçerek, Batı’da bulunan herhangi ülkeye ulaşmaya çalışan göçmenler arasındaydı.

AFP’nin haberine göre Avrupa Birliği (AB) Sınır Koruma Ajansı Frontex, AB’ye katılım müzakerelerinin başlamasını dört gözle bekleyen Arnavutluk’a sınır geçiş kontrolleri konusunda yardımcı olacak personel ve mekanizma sağlama desteğini artırdı.

Avrupa'nın güneydoğusundaki fakir bir ülke olan Arnavutluk, 2016 yılının başlarında Kuzey Balkan yolunun kapatılması ve Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Sırbistan ve Hırvatistan’ın sınır kontrollerini sıkılaştırmasından sonra, kaçak göçmenler için bir geçiş noktası haline geldi. Kaçak göçmenler, AB ülkelerine ulaşma hayaliyle Arnavutluk üzerinden Karadağ'a ve Bosna Hersek'e gidiyorlar.

20’li yaşlarında görünen ve ‘daha iyi, daha güvenli bir yaşam isteyen’ Hidaya ve yanındakiler, bu maceraya Türkiye ve Yunanistan üzerinden atılırken, bir süre Midilli Adası'ndaki kalabalık Moria kampında kaldılar. Bir müddet Yunanistan'ın Girit Adası’nda tarlada çalışan Hedaya ve arkadaşları, tekrar yola koyuldular. Gece yapılan 15 kilometrelik dağ yürüyüşünün ardından Arnavutluk sınırı yakınlarındaki Poncare bölgesinde mola verdiler. Ardından Kapshtica’daki polis merkezine sığınma başvurusunda bulunmayı planlıyorlardı. Niyetleri Arnavutluk'ta kalmak değil, kuzeye gitmeden önce zaman kazanmaktı. Ancak yakalandılar.

Arnavutluk Polisi Genel Müdür Yardımcısı Aida Hajnaj, birkaç aydır ‘Balkanlar üzerinden AB’ye geçme yollarının yeniden aktif bir şekilde’ kullanılmaya başlandığını açıkladı. Hajnaj, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Sırbistan ve Macaristan’dan geçen yolların kapatılmasının ardından AB ülkelerine geçiş için Arnavutluk’u kullananların sayısında son yıllarda büyük bir artış olduğu belirtti.

Ancak Arnavutluk, özellikle dağlık bir coğrafyaya sahip olması ve Yunanistan ile kontrol edilmesi zor olan 350 kilometrelik bir sınırı paylaşıyor olması nedeniyle kaçak göçmen akınlarıyla başa çıkma konusunda güçlük çekiyor.

Yunanistan sınırı yakınlarındaki Arnavutluk köyü Tresnik sakinlerinden olan 55 yaşındaki Hyqmet Hoxha, geçtiğimiz haftalarda bölgeyi geçiş için kullanan göçmen sayısında önemli ölçüde artış yaşandığını söyledi.

Polisin bir sabah, geceyi ısınabilmek için ateşin etrafında geçiren yaklaşık 20 kadın ve çocuğu gözaltına aldığını söyleyen Hyqmet, “Bazen 50 kişilik göçmen kafilesiyle karşılaşıyoruz, bazen de kimse olmuyor” ifadelerini kullandı.

Mayıs ve Eylül ayları arasındaki döneme ait resmi rakamlara göre Arnavutluk topraklarında 2 bin 310 göçmen yakalandı. Bu rakam, geçmiş yıllara oranla oldukça fazla. Çünkü 2017 yılında sadece 206, 2018'de ise 882 göçmen yakalanmıştı.

Sınır devriyelerine yardım eden Frontex’teki bir Alman polis memuru Dominik Matiske, Kapshtica ve çevresinde arkadaşlarıyla birlikte devriye gezerken yaptığı açıklamada, “Arnavut meslektaşlarımıza, başta termal kamera kullanımı olmak üzere teknik donanım ve sınır devriyeleri konusunda yardımcı oluyoruz” şeklinde konuştu. Frontex bünyesindeki bir diğer polis memuru Çek Pavel Dolezal, devriye aracındaki söz konusu termal kameraların görüntülerinin aktarıldığı ekrana işaret ederek, “Göçmenlere rastlarsak, Arnavut meslektaşlarımıza bildiriyoruz” dedi. Frontex devriyesi, Avusturyalılar, Çekler ve Almanlardan oluşuyor. Frontex ve Arnavut polisi arasındaki işbirliği, yasadışı göçle başa çıkılması ve sınır güvenliğinin güçlendirilmesine olanak sağlıyor.

Yakalanan göçmenler arasındaki Esma adlı Iraklı genç kız, AFP muhabirine ailesinin bu geçici durum karşısında hedefinden asla vazgeçmeyeceğini söyledi. Polis merkezine götürülmek üzere ailesiyle birlikte bir araca bindirilmeden önce konuşan 16 yaşındaki Esma, adeta vazgeçmeyeceklerini teyit eder gibi, "Arnavutluk'tan sonra Karadağ’a ardından Bosna'ya ve oradan da Almanya’ya ulaşacağız” diye konuştu.

Editörün Seçimi

Multimedya